Blog

5 sposobów na poprawę widoczności robotników drogowych

Jesień to niebezpieczna pora. Szczególnie dla robotników drogowych i zatrudniających ich firm. Co zrobić, żeby uniknąć najgorszego?

Nie da się ukryć, że dróg buduje się w Polsce w ostatnim czasie sporo. Bez przesadnej propagandy sukcesu można powiedzieć wręcz, że praca wre. Nierzadko roboty prowadzone są po zapadnięciu zmroku lub w warunkach ograniczonej widoczności. To sprawia, że zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi rośnie. Co zrobić, żeby ograniczyć ryzyko?

Po pierwsze, jedna rzecz to za mało

AR-131119480Może się wydawać, że kamizelka odblaskowa wystarczy. To jednak błędne podejście. Ograniczona widoczność wymaga użycia także innych akcesoriów. Warto zadbać o odblaskowe spodnie, kurtki czy całe kombinezony. Zwłaszcza wtedy, gdy pada lub nad drogą zalega mgła.

Po drugie, utrzymuj odzież w porządku

Co z tego, że kurtka będzie odblaskowa, jeśli w trakcie pracy jej najbardziej widoczne elementy zostaną zabrudzone, zachlapane błotem czy po prostu kurzem? W takiej sytuacji jej właściwości zdadzą się na nic. Aby więc minimalizować ryzyko, należy utrzymywać odzież w porządku: czyścić, ale też dbać, aby poszczególne elementy były zawsze na miejscu. Kto nie ma do tego środków, powinien zdecydować się na wynajem odzieży ochronnej.

Po trzecie, ucz pracowników odpowiedzialności

Choć zasadniczo ludzie powinni być rozsądni, zawsze znajdą się tacy, którzy uznają, że odzież ochronna jest niewygodna lub niepraktyczna. Zaczną podważać konieczność jej stosowania. Warto uprzedzić sytuację i przeszkolić ludzi w kwestii wykorzystania odblaskowych ubrań ochronnych – wytłumaczenia im, dlaczego warto z nich korzystać i jak prawidłowo to robić.

Po czwarte, nie zapomnij o barierkach

Sama odzież ochronna to za mało. Kierowca, nawet jeśli zobaczy robotnika na drodze, może nie mieć czasu na reakcję. Dlatego należy bezwzględnie korzystać z barierek ochronnych oraz informacyjnych. Dzięki nim ruch na drodze zostanie spowolniony i odsunięty od miejsca wykonywania pracy.

Po piąte, określ ryzyka

Na drodze zdarzyć się może wszystko. Czy to oznacza, że można pozostawić rozwój wypadków własnemu losowi? W żadnym razie. Należy dokładnie określić, na jakie ryzyka narażeni są ludzie. W ten sposób budować można także scenariusze rozwiązania potencjalnych problemów. Określenie, kto i za co jest odpowiedzialny także powinno podnieść poziom bezpieczeństwa.

Wszystkie opisane wyżej elementy wymagają zaangażowania ze strony osób odpowiedzialnych w firmie. Być może wiąże się z nimi dodatkowa praca, jednak w praktyce lepiej poświęcić kilka godzin na zapewnienie bezpieczeństwa ludziom niż później zajmować się skutkami wypadków.