Blog

Czy ekwiwalent za odzież roboczą się opłaca?

Czy ekwiwalent za odzież roboczą się opłaca?

Wypłata ekwiwalentu za odzież roboczą może wydawać się dobrym rozwiązaniem. W niektórych jednak przypadkach może prowadzić do…

Wielu pracodawców nie chce kupować odzieży roboczej. Uważają, że byłoby to dla nich dodatkowe, niepotrzebne obciążenie. Jednocześnie nie mogą całkowicie odpuścić sobie tej sprawy. Pracownicy w wielu branżach po prostu muszą mieć odpowiednie ubrania. Inaczej nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Kwestia rozwiązania prawnie

construction-workers-872475-mPrawo pozwala rozwiązać tę kwestię w sposób korzystny dla obu stron (czy na pewno – o tym niżej). Pracodawca może wypłacać pracownikom tak zwany ekwiwalent pieniężny za odzież roboczą, którą ci kupią na własną rękę. To samo dotyczy kwestii utrzymywania ubrań w czystości.

Tu pojawia się problem – na ile wycenić taki ekwiwalent? Choć w wielu innych przypadkach prawo precyzuje stawki, kwoty czy wartości, w tym jest inaczej. Nigdzie nie określono, ile dokładnie ma wynosić ekwiwalent za wykorzystanie odzieży roboczej. Jedyną podpowiedzią jest to, że powinien on odzwierciedlać ceny rynkowe.

W praktyce pracodawcy sprawdzają, ile kosztuje wybrana przez ich pracowników odzież i na tej podstawie kalkulują kwotę wypłaty. Podobnie jest w przypadku prania. Jeśli pracownik decyduje się na pralnię, pracodawca oddaje mu kwotę z rachunku. Gdy czyści odzież w domu, otrzymuje podobną stawkę.

W tym miejscu warto jeszcze raz zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście ekwiwalent pieniężny to dobre wyjście. Ma swoje zalety, to fakt – ale też i wady. Spójrzmy:

Zalety

Podstawową zaletą jest zdjęcie z pracodawcy obowiązku zarządzania odzieżą roboczą. To od pracownika zależy, gdzie i za ile ją kupi. To pracownik ma obowiązek utrzymywania ubrań i butów w odpowiedniej czystości. Pracodawca nie musi zajmować się organizacją przechowywania odzieży czy jej czyszczenia. Zamiast tego może skupić się na swoim biznesie – a więc tym, czym w zasadzie powinien się zajmować.

Co więcej, pracodawca nie musi wykładać własnych pieniędzy na zakup odzieży roboczej każdorazowo, gdy pojawia się taka potrzeba. Nie musi też kupować ubrań na zapas. To ważne – pracownicy mają różną budowę ciała, potrzebują ubrań w różnych rozmiarach. W branżach, w których rotacja pracowników jest duża to szczególnie istotne.

Wady

Nie da się ukryć, że powierzanie utrzymania czystości nad odzieżą roboczą pracownikom to ryzykowana sprawa. Pisaliśmy o wynikach europejskich badań. Wnioski nie są zachęcające – większość badanych nie wie jak zachować higienę podczas czyszczenia ubrań roboczych. Wiele osób nie ma po prostu takich możliwości. Dla pracodawcy to ryzyko przeniesienia zanieczyszczeń z zakładu na zewnątrz i odwrotnie.

Warto także wspomnieć o innym, poruszanym już przez nas zagadnieniu. Chodzi o dostosowanie odzieży roboczej noszonej przez pracowników do wizerunku przedsiębiorstwa. Choć dla wielu może się to wydawać mało istotne, ma spore znaczenie dla tych, którzy zajmują się marketingiem. Jednolite ubrania z logo firmy wspierają działania sprzedażowe, pomagają budować wizerunek. Nie warto tego lekceważyć.