Blog

Czy odzież robocza jest lepsza niż reklama w telewizji?

Dla większości menedżerów efekty uzyskiwane za pomocą wykorzystywanej marketingowo odzieży roboczej są większe niż gdy wydają pieniądze na reklamę telewizyjną.

Dyskusje na temat wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą to pestka w porównaniu z niekończącymi się sporami na temat efektywności poszczególnych form reklamy. Zwolennicy i przeciwnicy przedstawiają swoje racje w sposób opisowy, ale też sięgają do liczb. Głosem w dyskusji może być badanie przeprowadzone przez naukowców ze szkoły biznesu uniwersytetu w Suffolk w Bostonie.

Ich podejście jest nieco inne niż zwykle. Przyjrzeli się bowiem temu, jak postrzegana jest efektywność marketingu z wykorzystaniem ubrań roboczych na tle innych sposobów reklamy. W tym także wszechobecnej reklamy telewizyjnej.

Ogólnie – takie są opinie

Zanim przejdziemy do omówienia wyników zastanówmy się nad fenomenem reklamy telewizyjnej. Jest droga, trudno mierzyć jej efektywność a kreacje wymagają odpowiedniego podejścia. A jednak firmy wydają na nią setki milionów złotych. Dlaczego? Bo reklamę w telewizji widać. Prezes może dokładnie obejrzeć, na co wydał pieniądze.

Z drugiej strony coraz częściej pojawiają się pytania o skuteczność takiej reklamy. Wiele firm odchodzi od niej decydując się na inne formy. Omawiane badanie potwierdza rosnącą niechęć i tendencję do kierowania budżetów marketingowych gdzie indziej. W tym także na odzież roboczą.

Konkretnie: wśród wszystkich przebadanych menedżerów ponad 73 proc. uznało, że ubrania dla pracowników mają lepszą skuteczność marketingową niż reklama w telewizji. Przy czym opinie różniły się w zależności od branży. I to jest najciekawsze.

W różnych branżach różnie

Najwięcej osób, które dostrzegają przewagę odzieży roboczej nad reklamą w telewizji pracuje w rolnictwie. W zasadzie wszyscy są zgodni co do tego, że reklama w telewizji im się nie opłaca. Dziewięciu na dziesięciu menedżerów pracujących w firmach związanych z budownictwem jest zdania, że efektywniej można wykorzystać pieniądze inwestując je w ubrania dla pracowników. Podobnego zdania jest ośmiu na dziesięciu szefów w przemyśle.

Co innego handel czy usługi. Wśród dealerów samochodowych i prowadzących warsztaty zdania są podzielone. Mniej więcej połowa dostrzega przewagę reklamy telewizyjnej nad marketingowo wykorzystywanymi uniformami.

Czy takie wyniki dziwią? Raczej nie. Inaczej klientów zdobywają firmy działające na rynku b2c a inaczej – b2b. W pierwszym przypadku liczy się impuls, przedstawienie dobrej oferty. Wizerunek ma znaczenie, ale drugorzędne. W przypadku działań b2b kontrakty zawierane są po wcześniejszych negocjacjach. Wizerunek, który buduje przedsiębiorstwo ubierając pracowników w odzież firmową jest ważniejszy.

Uwaga: czym jest efektywność?

Warto w tym miejscu zatrzymać się na moment i zastanowić nad ważną kwestią. Czym właściwie jest efektywność reklamy? Otóż chodzi o to, jaki efekt udaje się uzyskać z każdego zainwestowanego złotego.

Być może tu leży przyczyna przewagi odzieży roboczej nad reklamą w telewizji. Ubrania dla pracowników kosztują mniej, mają też znaczenie praktyczne. Reklama telewizyjna dla odmiany jest bardzo droga, stąd także mniej efektywna.