Blog

Dlaczego odzież robocza może wspierać działania marketingowe?

Dlaczego odzież robocza może wspierać działania marketingowe?

Choć może się wydawać, że jednolite ubrania robocze to fanaberia, w rzeczywistości mogą odgrywać ważną rolę w marketingu.

Cokolwiek by nie myśleć o pracownikach, kiedy ubrani są w firmowe uniformy, traktujemy ich nieco inaczej. I o to chodzi. Stworzenie wrażenia jedności każdego z pracowników z przedsiębiorstwem wspiera cały przekaz marketingowy.

Lepsza identyfikacja wizualna pracowników

kombinezonNiezależnie od tego, w jakiej branży działa firma, może czerpać korzyści z poprawy identyfikacji wizualnej pracowników. W dużym skrócie, chodzi o to, że kiedy na przykład ekipa wchodzi na budowę, wszyscy mogą ją rozpoznać – ponieważ pracownicy mają takie same ubrania. Co za tym idzie, mogą powiązać ludzi z przedsiębiorstwem, które ich zatrudnia.

Tak samo jest w przypadku przedsiębiorstw usługowych. Jeśli pracownik baru szybkiej obsługi ma firmowy strój, od razu wiadomo, że jest w pracy.

Dla działu marketingu taka sytuacja ma swoje zalety. Dzięki niej zasięg podejmowanych działań reklamowych czy wizerunkowych jest większy. Kolejne osoby mogą poznać daną markę i to w kontekście, który z punktu widzenia marketingowców mógłby być najbardziej pożądany – przy pracy.

 

Potwierdzenie jakości pracy

Oczywiście, nie zawsze tak będzie. Jeśli firma ma wątpliwości dotyczące jakości pracy ludzi, będzie wolała nie budować związku między nimi a sobą. To jednak wyjątki. Z reguły przedsiębiorstwa dbają o to, żeby ich ludzie wywiązywali się z obowiązków przynajmniej na poziomie zadowalającym.

W takim wypadku natychmiastowe skojarzenie marki z dobrze wykonaną pracą może przynieść ogromne korzyści. Kiedy, na przykład, przedsiębiorstwo budujące przydomowe oczyszczalnie ścieków zostanie skojarzone ze sprawną, czystą i uwijającą się ekipą fachowców, może zyskać kolejnych klientów.

 

Podkreślenie wizerunku firmy

Co ważne, tego rodzaju identyfikacja świetnie może się łączyć z kampaniami mającymi na celu podkreślenie wizerunku przedsiębiorstwa. Przykładem tego mogą być stacje benzynowe różnych sieci, na których pracownicy zawsze ubrani są w stroje zgodne z wizerunkiem przedsiębiorstwa. Widać od razu, kto pełni jaką funkcję.

To ważne z punktu widzenia klienta. Dzięki skojarzeniu pracownika z przedsiębiorstwem, zwłaszcza dużym rozpoznawalnym, ten zyskuje na zaufaniu. Może więc obsługiwać klienta z większą pewnością siebie.

Mechanizm działa także w drugą stronę. Zadowolony z obsługi klient przenosi swoją dobrą opinię z pracownika (którego, dzięki ubraniu roboczemu) niekoniecznie kojarzy z konkretną osobą, na markę. Korzystając z usług firmy gdzie indziej spodziewa się podobnego standardu.

 

Połączenie z innymi działaniami marketingowymi

Tu dochodzimy do ważnego punktu, w którym odzież robocza łączy się z innymi, podejmowanymi przez przedsiębiorstwa działaniami marketingowymi. Jeśli firma świadomie buduje swoją markę, może wykorzystać pracowników do wzmacniania przekazu. Pod jednym warunkiem jednak – że ci będą rzeczywiście pracowali zgodnie z tym, co dział marketingu chce przekazać.

Innymi słowy, sprawni pracownicy są ważnymi aktywami, które trzeba w odpowiedni sposób wykorzystać. Ubrania robocze pozwalają połączyć ich indywidualne wysiłki z wizerunkiem całego, często wielkiego przedsiębiorstwa.

Stonowany uniform identyfikuje z firmą

Stonowany uniform łatwo identyfikuje firmę