Blog

Dlaczego twoi klienci mają niskie mniemanie o twojej firmie?

Dlaczego twoi klienci mają niskie mniemanie o twojej firmie?

Istnieje wiele powodów, dla których klienci mogą mieć niskie mniemanie o jakiejś firmie. Niektóre są ważne, inne błahe. A ubrania? Odzież robocza może mieć spore znaczenie.

Kiedy klienci nie ufają przedstawicielom jakiejś firmy, zapewne nie chcą mieć z nią nic wspólnego. Ubrania mają tu duże znaczenie. Źle dobrane mogą powodować ucieczkę klientów. Dobrze – przełożyć się na lepsze wyniki.

Kto jest pracownikiem a kto tylko się przygląda?

r789445_6859868W pierwszej chwili można się pomylić – przynajmniej w niektórych miejscach. Jeśli ludzie nie są w jakiś szczególny sposób ubrani, klienci mogą mieć problem z identyfikacją – kto jest kim. A stąd już blisko do katastrofy wizerunkowej, w czasie której pracownicy stać będą bezczynnie a ludzie będą wymieniać się informacjami między sobą.

Taka sytuacja jest niedopuszczalna zarówno w firmach, które świadczą bezpośrednie usługi dla klientów jak i w takich, gdzie pracownicy stykają się z nimi pośrednio. Jasne, restauracja czy hotel – tam ubrania firmowe są obowiązkowe. Ale przecież także w branży budowlanej dobrze odziać ludzi w coś, co sprawi, że łatwo będzie ich rozpoznawać.

Jestem taki, za jakiego mnie uważają

Czy jednak tyle wystarczy? W żadnym wypadku. Samo ubranie ludzi w jednakowe stroje to za mało. Trzeba także pomyśleć o tym, żeby ubrania identyfikowały się z marką i podkreślały jej szczególne cechy. Słowem, żeby były zgodne ze strategią wizerunkową.

Dlaczego? Bo ludzie postrzegają swoich rozmówców przez pryzmat ubrania właśnie. To dlatego są bardziej skłonni zaufać mężczyźnie w garniturze niż komuś ubranemu niedbale. Z tego samego powodu listonosze wkładają mundury a kurierzy charakterystyczne kombinezony. Efekt aureoli był wielokrotnie opisywany, zarówno przez autorów zajmujących się marketingiem jak i tych, którzy piszą o psychologii.

Panowie na prawo, panie na lewo

Nie można przy tym zapomnieć, że różne osoby mogą mieć mimo wszystko różne ubrania. Nie chodzi przecież o to, żeby wszystkich wsadzić w takie same mundurki, ale żeby odzież kojarzyła się z wykonywaną funkcją oraz przedsiębiorstwem i jego najważniejszymi wyróżnikami. W przeciwnym razie marka zostanie w najlepszym wypadku odebrana jako tania a w najgorszym po prostu jako niegodna zaufania.

Na czym taki podział może polegać? Po pierwsze, na wykorzystaniu odpowiednio zaprojektowanych ubrań dla kobiet i mężczyzn. Unisex odpada. Po drugie, na dopasowaniu odzieży do funkcji – niech pracownik magazynu ma na sobie kombinezon, a obsługi klienta – zgrabne polo. W ten sposób klient od razu będzie wiedział, czym zajmuje się dana osoba i jaka jest jej najmocniejsza strona.

Każdy może, każdy powinien

Niektórzy mogą mieć wątpliwości, czy ich branża rzeczywiście wymaga stosowania specjalnej odzieży. Być może w niektórych przypadkach nie ma takiej konieczności – programiści czy fakturujący w wielkiej korporacji mogą po prostu ubierać się schludnie. Większość ludzi ma jednak mniejszy lub większy kontakt z klientem.

W takiej sytuacji oczywiście powinny zakładać ubrania pozwalające na szybką identyfikację marki. Bez nich będą traktowani gorzej, będą cieszyli się mniejszym zaufaniem a w konsekwencji ich praca będzie dla firmy znacznie mniej wartościowa.