Blog

Jak chronić ludzi przed zimnem?

Żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, chorób i zwolnień lekarskich, należy uważnie wybierać odzież roboczą na zimę. Oto kilka porad.

Można oczywiście powiedzieć, że zimą jest po prostu zimno. Odpuścić sobie specjalne ubrania i zakładać to samo, co w lecie. Rzecz jednak w tym, że rozsądni ludzie tak się nie zachowują. Wiedza, że niska temperatura, wiatr czy opady mogą negatywnie wpływać na zdrowie pracujących na zewnątrz. Co wziąć pod uwagę, kompletując garderobę?

Pamiętaj o warstwach

1sidewalks4Wiadomo – ogry mają warstwy. Powinno je mieć także ubranie, które zakładane jest przy niskich temperaturach. Zwłaszcza wtedy, gdy będzie się w nim wykonywać jakąś prace. Warstwy zapewnią ochronę, kiedy będzie zimno, a gdy zrobi się cieplej (np. w wyniku ruchu) będzie można po kolei ściągać kolejne elementy ubrania. To znacznie lepsze niż marznięcie przy niewystarczającym uszczelnieniu termicznym lub pocenie się, gdy będzie za duże.

Na zewnątrz noś odporne na zimno

Wierzchnia warstwa powinna być szczególnie odporna na zimno. Warto wybrać kurtkę, która ma wysokie właściwości termiczne. W ten sposób będzie można wyeliminować straty ciepła podczas odpoczynku.

Pamiętaj o zapasie

Warto wziąć kilka sztuk odzieży. Nie dlatego, że przy pracy na zewnątrz ktoś może uznać, że wygląda niemodnie, ale ze względu na możliwość wystąpienia potrzeby zmiany ubrania. Może się przecież zdarzyć, że zacznie padać (deszcz lub śnieg) lub ktoś się wywróci. W takiej sytuacji drugi komplet odzieży przyda się znakomicie. Będzie można się przebrać bez konieczności wracania do firmy czy domu. No i nikt się niepotrzebnie nie wyziębi.

Czapka lub kaptur obowiązkowa

W tym momencie ktoś może zapytać: a co z głową? Przecież to właśnie przez głowę ucieka z organizmu najwięcej ciepła. To dobre pytanie!

Kompletując odzież do pracy na zewnątrz trzeba koniecznie pomyśleć o czapce. Nie może być za ciepła, musi natomiast zakrywać uszy. W niektórych sytuacjach można zdecydować się na kaptur. Czasami natomiast niezbędne będzie wykorzystanie kasku ochronnego.

Używaj właściwych rękawiczek

Także rękawice mają spore znaczenie. Praca na zimnie sprawia, że palce grabieją, co może prowadzić do osłabnięcia chwytu. W skrajnych przypadkach można je sobie odmrozić. Ale uwaga: rękawice nie mogą być za grube. Powinny umożliwiać swobodne chwytanie. Dobrze, jeśli do tego są wodoodporne.

Podwójne skarpety to dobra opcja

Była głowa, pojawiły się też ręce – czas na stopy. Dobrze jest nosić podwójne skarpety, a także odpowiednie buty. Zimne stopy mogą być przecież przyczyną przeziębień!

Dobry pomysł – ochrona oka

Ciekawostką, nad którą warto się zastanowić, są specjalne okulary, które przylegają do krawędzi twarzy. Trochę tak, jak gogle narciarskie. Ich zaletą jest to, że nie pozwalają uciekać ciepłu tą właśnie drogą. Dodatkowo, oczy nie są narażone na wiatr czy sypiący śnieg, dzięki czemu lepsza jest widoczność.

Źródło: CWS-Boco – odzież robocza