Blog

Jak pracownicy radzą sobie z odzieżą roboczą?

Przeciętny polski pracownik, który samodzielnie czyści swoje ubrania robocze, wydaje na to 11,5 euro miesięcznie.

Dużo czy mało? To zależy. Mniej więcej tyle samo przeznacza na to Niemiec. W Belgii pracownicy przeznaczają na pranie ubrań średnio 18,5 euro miesięcznie. Trzeba jednak pamiętać o różnicach w wynagrodzeniach. Dla pracownika z Polski wydatek jest znacznie bardziej uciążliwy niż dla tego, który pracuje w krajach zachodniej Europy.

Polacy mistrzami detergentów

detergentRóżnice w podejściu do czyszczenia są znacznie większe. W niektórych krajach pracownicy wykorzystują więcej detergentów niż w innych. Tak jest na przykład w Polsce. Podobnie rzecz ma się z wybielaczami. W Polsce stosuje je aż jedna trzecia pracowników. W Wielkiej Brytanii – jedynie 25 proc.

Szczególnie istotne w przypadku utrzymywania w czystości odzieży roboczej są substancje dezynfekujące. Tych najczęściej używają Niemcy (22 proc.) i Brytyjczycy (14 proc.). W pozostałych krajach pracownicy poprzestają raczej na doprowadzeniu ubrań do fizycznie czystej postaci, bez wnikania w to, jakie mikroorganizmy czy zanieczyszczenia chemiczne mogą się jeszcze na nich znajdować.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że choć w Polsce używa się sporo detergentów, coraz częściej sięga się po takie, które nie szkodzą środowisku. Choć z drugiej strony takie ekologiczne środki uważane są przez jedną trzecią badanych za mniej skuteczne w porównaniu z tradycyjnymi produktami.

 

Prane osobno, suszone razem

Niezależnie od wykorzystanych detergentów pracownicy we wszystkich krajach zabierają się za czyszczenie swoich ubrań w weekendy. W dziewięciu na dziesięć przypadków piorą swoje uniformy raz w tygodniu.

Warto dodać, że nieźle jest ze świadomością pracowników dotyczącą możliwości przeniesienia zanieczyszczeń z odzieży roboczej na tę wykorzystywaną na co dzień. Aż dwie trzecie ankietowanych pierze je osobno.

Z drugiej strony aż 40 proc. pracowników suszy swoje ubrania robocze na zewnątrz. Nie zastanawiają się nad tym, że zarówno sama odzież jak i środowisko wokół mogą zostać zanieczyszczone.

robotnik

Specyfika niektórych zawodów sprawia, że utrzymanie czystości odzieży jest trudnym zadaniem.

Żeby nie tracić więcej czasu

Pracownicy wydają się także nie dostrzegać problemu w tym, że do domu podróżują w roboczych uniformach. Robi tak połowa osób we wszystkich krajach europejskich. Z różnicami: częściej w Wielkiej Brytanii niż w Polsce. Ten ostatni przypadek tłumaczony jest większym odsetkiem zatrudnionych w sektorze budowlanym, który uważany jest za brudniejszy.

Być może ludzie po prostu nie chcą tracić czasu na zmianę ubrań. I tak, jak wynika z badania, poświęcają na ich utrzymanie w czystości nawet dwie godziny w tygodniu. Co oznacza, że w ciągu roku zbiera im się dwa i pół tygodnia ekstra pracy.

 

To dlatego pracodawcy coraz częściej decydują się na czyszczenie odzieży roboczej we własnym zakresie. Korzystają z różnych sposobów.

Jakich? O tym wkrótce!