Blog

Jak przekonać pracowników do zakładania odzieży roboczej?

Jednolita odzież robocza to rzecz ważna z punktu widzenia firmy. Jak jednak przekonać ludzi, żeby porzucili na jej rzecz swoje ulubione ubrania?

Nikt nie lubi zmian. Zwłaszcza dorośli mężczyźni, którzy na swojej pracy zjedli zęby i którym nikt nie będzie mówił, jak mają robić. Ani tym bardziej – co mają do roboty zakładać. A jednak warto spróbować i przekonać ludzi do odzieży roboczej w sposób inny niż twarde nakazy. Albo przynajmniej spróbować. Jak?

Oszczędność pieniędzy

bgKansas-2Jeśli pracownik sam kupuje odzież, w której potem wykonuje obowiązki zawodowe, sytuacja jest stosunkowo prosta. Przejście na ubrania dostarczane przez zatrudniającą go firmę oznaczać będzie dla niego konkretne korzyści materialne. Zaoszczędzi nie tylko na kupnie odzieży, ale także na jej utrzymaniu – praniu czy dezynfekcji.

Gorzej, gdy pracownik dostaje ubrania od firmy a sam jedynie zajmuje się ich utrzymaniem w czystości. Zgodnie z prawem powinien otrzymywać specjalny dodatek z tego tytułu. Ze względu na to, że z punktu widzenia firmy pranie w domu jest niekorzystne, należy zadbać o to, aby utrata tego dodatku została zrekompensowana w inny sposób. O ile oczywiście jest taka możliwość.

Mniej roboty z praniem

Jeśli nie, można próbować odwołać się do uniwersalnej cechy łączącej wszystkich ludzi na całym świecie – tendencji do przedkładania przyjemności nad obowiązki. W skrócie chodzi o to, żeby przedstawić wprowadzenie jednolitych, dostarczanych przez pracodawcę ubrań roboczych jako proces, którego celem jest zmniejszenie liczby obowiązków.

W końcu, jeśli pracownik sam czyści swoje ubrania, pierze je i suszy, musi włożyć w to pewną pracę. Kiedy odzież roboczą dostarczy mu firma i kiedy ta sama firma weźmie na siebie jej utrzymanie w czystości, pracownik będzie miał więcej czasu dla siebie.

Profesjonalista pracuje lepiej

Nie bez znaczenia jest także fakt, że osoby ubrane w jednolite uniformy pracują lepiej. Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych potwierdzają potoczne spostrzeżenia. Ktoś, kto ubrany jest jak wyspecjalizowany profesjonalista, zaczyna się także w ten sposób zachowywać. To korzyść dla pracodawcy, ale także i samego pracownika.

Dlaczego? Większość chce być postrzegana jako fachowcy w swojej dziedzinie. Ludzie po prostu lubią, gdy inni widzą w nich osoby obeznane z tematem, godne zaufania i profesjonalne. Dzięki temu czują, że ich praca jest więcej warta. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nie wykorzystać tego efektu.

Wygląd ma znaczenie
To, jak postrzegani są pracownicy ma przecież dla nich spore znaczenie. Ubrani w uniformy są uważani za lepiej przygotowanych do pracy, bardziej godnych zaufania. W ten sposób ich praca staje się łatwiejsza.

Czy taki argument wystarczy? Podobnie, jak wszystkie inne, jest tylko pewnym spostrzeżeniem. W praktyce wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Źródło: CWS-Boco