Blog

Jak ubierać pracowników w firmach z branży horeca?

Jak ubierać pracowników w firmach z branży horeca?

Firmy z branży horeca mają swoje wymagania dotyczące ubrań roboczych. Nie mogą być zbyt sztywne, ale i zbyt luźne. A więc – jakie?

Niektóre uniformy mają status kultowych. Na przykład ten, który noszą boye hotelowi w filmie Grand Hotel Budapest. Czym jednak powinny się charakteryzować ubrania dla branży horeca?

Po pierwsze, wygodnie

waiter-492872_640Dobrym pomysłem jest wyjście od obowiązków, jakie wykonują osoby pracujące w branży hoteli, restauracji i cateringu. Większość z nich wymaga pewnego wysiłku oraz sprawności fizycznej. Nakładanie do stołu, mycie naczyń czy sprzątanie pokoi to czynności, przy wykonywaniu których trzeba się ruszać.

To dlatego ubrania dla branży horeca powinny być przede wszystkim wygodne. Co to znaczy? Chodzi przede wszystkim o możliwość wykonywania różnych czynności wymagających schylania, wyciągania rąk czy wchodzenia po schodach.

Po drugie, zgodnie z linią marki

Takie wymagania nie oznaczają jednak, że ubrania dla firm działających w branży horeca powinny przypominać dresy. Wręcz przeciwnie – należy tak dobierać odzież, aby łączyła w sobie cechy użytecznościowe oraz estetyczne.

Nie wystarczy jednak, że będą po prostu schludne czy nawet eleganckie. Kluczowe jest ich dopasowanie do wizerunku marki. Firmy, które przedstawiają się jako luksusowe, muszą wybierać takie ubrania, które będą przywoływały tego rodzaju skojarzenia. Te, które chcą kojarzyć się z młodością i dynamizmem muszą z kolei ubierać swoich ludzi w stroje odnoszące się w jakiś sposób do tych cech charakterystycznych.

Po trzecie, różnie

W tym miejscu warto zadać sobie pytanie: czy osoby, które zajmują się utrzymaniem czystości w pokoju hotelowym mają zakładać to samo, co kelnerzy w restauracji czy pracownicy recepcji? Odpowiedź jest oczywista. W żadnym wypadku!

Owszem, ważne jest, aby wszystkie ubrania i uniformy miały cechy wspólne, takie które na pierwszy rzut oka pozwolą odróżnić pracowników danego hotelu od tych zatrudnionych gdzie indziej. Jednocześnie jednak muszą być inne. Tak samo, jak inna jest praca kogoś, kto sprząta pokoje i kogoś, kogo zadaniem jest dostarczać potrawy do stołów klientów.

Po czwarte, na czysto

Nie zapominajmy o jeszcze jednej kwestii. Ubrania w branży horeca muszą być czyste, dobrze utrzymane i schludne. Przedsiębiorstwa mogą oczywiście działać na własną rękę. Inwestować w pralnie i tym podobne. Można jednak spróbować czegoś innego.

Nowoczesne firmy decydują się na wynajem odzieży roboczej. Dzięki temu nie muszą kłopotać się praniem czy prasowaniem. Zamiast wykładać spore sumy z góry, płacą comiesięczną ratę.