Blog

Malowanie ? Zrób to sam!

Malowanie ? Zrób to sam!

Budowa lub remont domu i mieszkania może być bardzo obciążające dla domowego budżetu. Dlatego właśnie wiele osób będących w trakcie całej operacji szuka na potęgę oszczędności odmawiając sobie wielu przyjemności i stosując tańszych niż planowane materiały budowlane i wykończeniowe. Najwięcej można zaoszczędzić na malowaniu ścian. Samo malowanie nie jest trudne. Wystarczy odrobina siły i samozaparcia.

Można oczywiście pójść po najmniejsze linii oporu i wynająć ekipę malarską. Jest jednak bardziej niż pewne, że za efekt końcowy zapłacimy dużo więcej, niż jak gdybyśmy sami wszystko zrobili.

Przygotowania

Aby samodzielne malowanie ścian w domu powiodło się w 100% należy się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim warto mieć ogólne wyobrażenie jakich kolorów chcemy użyć do wykończenia wnętrz. To bardzo ważne ze względu na fakt, że kolor ścian bardzo wpływa na charakter pomieszczenia i wywołuje określony nastrój. Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych kompozycji. Naprawdę jest w czym wybierać. Jeśli oferta nie jest wystarczająca można samemu skomponować wymarzony odcień za pomocą barwników, bądź zlecić to specjalizującej się w tej materii firmie.

Poza kolorem farby ważny jest jej rodzaj, który jest zależny od typu ścian, które chcemy pomalować. Są farby mniej lub bardziej oddychające, a także lepiej lub gorzej radzące sobie z zabrudzeniami. Są farby zmywalne, którymi powinni się zdecydowanie zainteresować rodzice małych dzieci lub właściciele zwierząt.

Jeśli już mamy w głowie widok pomalowanych wnętrz następnym krokiem będzie zakupienie odpowiednich farb, gruntu do nich oraz sprzętu. Do malowania niezbędna będzie wcześniej wspomniana farba, grunt, korytko malarskie, pędzle oraz wałki oraz taśmy malarska oraz folia do zabezpieczenia mebli lub podłóg przed zabrudzeniem. Malowanie jest zajęciem bardzo brudzącym dlatego warto wyposażyć się w ubranie, którego bez żalu się potem pozbędziemy. Do malowania miejsc położonych wyżej przyda się drabina, a także wałek na wysięgniku.

 

Malowanie z wynajętym sprzętem?

Im szerzej zakrojone prace, tym bardziej przyda się porządny sprzęt. Pomalowanie pokoju to żaden problem, ale jeśli robimy np. generalny remont domu, machanie pędzlem będzie czasochłonne i po prostu nieefektywne. Lepiej sprawdzą się dedykowane narzędzia, tj. profesjonalne wałki i natryski bezpowietrzne. Nie warto ich kupować – remont robiony raz na 3-5 lat nie zwróci nam kosztu zakupu, zamiast tego taniej jest taki sprzęt do malowania wypożyczyć w dedykowanej firmie. To wychodzi kilka razy taniej!

Przygotowanie do pracy

Jak przygotować wnętrze do malowania? Przede wszystkim należy rozłożyć na podłodze i meblach folie malarską. Listwy, kontakty i włączniki można zakleić taśmą malarską. Każdy, kto miał do czynienia z usuwaniem plam z farby doskonale wie, że nie jest to łatwe zadanie.

Przed nałożeniem właściwej warstwy farby, należy ścianę zagruntować. Problem w wyborem właściwego gruntu jest niewielki. Producenci farb umieszczają na etykietach przydatne informacje na ten temat. Wystarczy zastosować się do ich zaleceń.

Najlepiej malować w cieplejszych okresach, gdy można wietrzyć pomieszczenie bez ryzyka przeziębienia. Podczas samego malowania sugerowane są przerwy w pracy. Nawdychanie się oparów farby może doprowadzić do zawrotów głowy.

Pomimo tego, że malowanie jest bardzo energochłonne, to jest to najłatwiejsza część remontu, którą można wykonać całkowicie samodzielnie. Poza tym po skończonej pracy można z dumą pokazywać wszystkim, że zrobiliśmy to wszystko absolutnie sami.