Blog

Kiedy możemy liczyć na adwokata?

Zawód adwokata jest kojarzony z rozprawami w sądzie, ale okazuje się, że zakres jego obowiązków jest znacznie szerszy. Z usług adwokata korzystają zarówno osoby prywatne, jak również firmy i instytucje. Kiedy więc warto udać się do niego po pomoc?

Czym zajmuje się adwokat i kiedy warto się do niego zgłosić?

Adwokat specjalizuje się w różnego rodzaju sprawach, gdzie najczęściej chodzi o sprawy karne, cywilne, rodzinne, spadkowe, administracyjne i gospodarcze. Chociaż obecnie nie ma większego problemu z dostępem do aktualnych przepisów prawa, gdyż akty prawne są ogólnodostępne nawet w Internecie, to jednak problematyczne okazuje się interpretowanie ich. Dotyczy to szczególnie osób niemających doświadczenia z zakresu prawa. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do profesjonalisty, jakim jest właśnie adwokat.

Adwokat zajmuje się udzielaniem porad prawnych, przygotowywaniem opinii prawnych, sporządzaniem projektów aktów pranych, przygotowywaniem dokumentacji oraz reprezentowaniem klientów przed sądami i urzędami. Obecnie nie ma konieczności szukania najbliższej kancelarii prawniczej, gdyż większość adwokatów posiada własne strony internetowe, na których można zapoznać się z zakresem ich usług i cennikiem oraz skontaktować się telefonicznie czy mailowo.

Czy adwokat jest drogi?

Adwokat często kojarzy się z osobą, z której usług boimy się skorzystać. Jest to szanowany i cieszący się renomą zawód, który dla przeciętnego Kowalskiego jest czymś zupełnie odległym i nieznanym. Jako, że adwokat jest osobą mającą na sowim koncie wyższe wykształcenie i dyplomy potwierdzające jego specjalistyczną wiedzę i cenne doświadczenie, to skorzystanie z jego usług wiąże się z niemałym wydatkiem finansowym. Jednakże w przypadku spraw karnych zdecydowanie się na skorzystanie z usług adwokata jest najlepszym rozwiązaniem.

Decydując się na adwokata, warto postawić na takiego, który cieszy się największą renomą. Wówczas mamy pewność, że poniesione przez nasz koszty nie pójdą na marne. Najlepiej jest zapoznać się z opiniami na temat danej kancelarii prawniczej. Oczywiście w przypadku zbyt wygórowanych cen, lepiej kontynuować poszukiwania.

Adwokat z urzędu

Okazuje się, że jeśli nie stać nas na wynajęcie profesjonalnego pełnomocnika, to możemy zwrócić się do sądu o przyznanie adwokata z urzędu. Wówczas można liczyć na nieodpłatną lub częściowo płatną pomoc prawną.

W celu zyskania pomocy prawnej z urzędu należy złożyć do sądu wniosek i dołączyć do niego oświadczenie o stanie majątkowym (majątek, dochody, źródła utrzymania). We wniosku możliwe jest wskazanie imienne pełnomocnika, z którego usług chcielibyśmy skorzystać.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Adwokat Remigiusz Sołtys – http://www.remigiuszsoltys.pl/