Blog

Obsługa w hotelu musi wyglądać

Dla wielu hoteli wygląd pracowników obsługi ma kluczowe znaczenie. Są w stanie inwestować w stroje poważne sumy, byle tylko podkreślić pielęgnowany wizerunek.

Dopasowanie kroju stroju do wizerunku obiektu to sprawa kluczowa. Rzecz dotyczy zarówno sieci hotelowych jak i pojedynczych obiektów. To dlatego do projektowania ubrań obsługi wynajmowani są czołowi designerzy i styliści. Z tego powodu ponoszone koszty traktowane są jako inwestycja, a nie zbędny wydatek.

Australijska burleska

Australijska sieć hotelowa QT Hotels buduje swój wizerunek firmy wyrafinowanej ale też o nieco luźniejszym charakterze. Wystrój obiektów koresponduje z tymi założeniami, podobnie jak uniformy zakładane przez pracowników.

Obsługa hotelu w Sydney nosi jaskrawe, błękitne koszule przywodzące na myśl różowe lata siedemdziesiąte. Spodnie są obcisłe, a wszystko przywodzi na myśl burleskę. Ubrania zaprojektowana znana stylistka Janet Hine.

Francuska elegancja z lokalnym kolorytem

Francuska sieć Sofitel ma kojarzyć się z francuskim luksusem. To dlatego ubrania noszone przez załogę nawiązują do tego stylu. Co ciekawe, ubrania mają wariacje regionalne, które podkreślają wyjątkowość każdego z obiektów.

Na przykład na Mauritiusie goście witani są przez hostessy ubrane w białe, długie szaty zaprojektowane przez Kenzo Takadę. Z kolei obsługa lobby w Bangkoku chodzi w strojach zaprojektowanych przez Christiana Lacroix.

Goście odwiedzający hotele Sofitela mogą więc poczuć jednocześnie więź z metropolią – jakby nie było centrum światowej mody – i poznać nieco lokalnego kolorytu.

Rebranding w ubraniach

Czasami stroje projektowane są od nowa w związku z rebrandingiem, przez który przechodzi firma. Tak było w przypadku hotelu Traders w Rangunie w Birmie. Kiedy zmienił nazwę – i wizerunek – na Shangri-La Yangon, pojawiłą się potrzeba uszycia całkiem nowych strojów. Miały bazować na regionalnym ubiorze longyi. Odzież odźwiernych odzwierciedla natomiast siedem kultur najważniejszych regionów kraju.

Kiedy Shangri-La w Toronto ruszało w nowej odsłonie, główny nacisk położono na ubrania, a nie – jak to zwykle bywa – na wystrój wnętrza.

Można więc powiedzieć, że to jak ubrani są ludzie pracujący w hotelu, jest tak samo ważne, jak wygląd samego obiektu. Ale to wiadomo nie od dziś, wystarczy wczytać się uważnie w Wyznania hochsztaplera Feliksa Krulla Tomasza Manna.

Więcej o standardach w pensjonatach i hotelach dowiesz się na stronie ośrodka wypoczynkowego http://grillsolo.pl/