Blog

Odzież robocza – ile kosztuje własność

Niektórym może się wydawać, że kupno ubrań dla pracowników to dobre rozwiązanie. Wszystko jest przecież pod kontrolą, ryzyko nieprawidłowego wykorzystania jest małe – tyle, że wysokie są koszty.

Wiemy już, że zlecanie pracownikom kupna i czyszczenia odzieży roboczej w zamian za finansowy ekwiwalent niekoniecznie się sprawdza. Najbardziej powszechną alternatywą dla tego rodzaju praktyk jest kupno ubrań przeznaczonych dla pracowników przez przedsiębiorstwo. Na pozór wydaje się, że jest to dobry pomysł. Dlaczego?

Odzież robocza na własność – zalety

contractor-InsurancePracodawca, który kupi ubrania robocze, ma pod kontrolą ich wykorzystanie, pranie i dezynfekcję. Wie, kto i jak zużywa odzież. Może elastycznie zarządzać innymi środkami ochrony indywidualnej. Nie ryzykuje, że ludzie będą pojawiali się w zakładzie w kombinezonach zanieczyszczonych czy niedokładnie wypranych.

Ubrania zakupione przez pracodawcę będą także jednolite pod względem wyglądu, co może wspierać działania wizerunkowe. Może się na nich znaleźć logo firmowe czy firmowy slogan.

Można odnieść wrażenie, że jest to rozwiązanie idealne. Tyle, że w rzeczywistości nic nie jest tak dobre, jak się przedstawia. Oprócz zalet własność ubrań roboczych ma także spore wady.

Uwaga: wady tego rozwiązania są istotne

Do najważniejszych należą koszty związane z utrzymywaniem ubrań w należytym porządku. Odzież trzeba prać, dezynfekować a w razie potrzeby wymieniać na nową. To wszystko wymaga nakładów finansowych.

Co więcej, w większości współczesnych firm pracownicy przychodzą i odchodzą. Nawet jeśli rotacja nie jest duża, załogi zmieniają się w ramach jednego przedsiębiorstwa. Ludzie przechodzą z jednego zespołu do drugiego i z powrotem. Za każdym razem trzeba organizować im odpowiednie, dopasowane pod względem rozmiaru, ubrania. To poważne wyzwanie, jeśli wziąć pod uwagę różnice w budowie ludzi.

Na rynku ciężko jest znaleźć ubrania w dużych rozmiarach. Wiele pracodawców musi zamawiać specjalnie męskie ubrania robocze w dużych rozmiarach i płacić za nie dużo więcej niż za normalny zestaw ubrań roboczych. W tym sklepie http://viking-jeans.com.pl/ można znaleźć męskie ubranie wa dużych rozmiarach i dobrych cenach.

Do tego dochodzi kwestia przechowywani odzieży, wydawania butów czy kombinezonów i utylizacji tych ubrań, które już nie nadają się do użytku. Ogółem, sporo roboty. W skrajnych przypadkach do opieki nad odzieżą roboczą trzeba wydelegować pracownika.

Alternatywa: wynajem

Jak widać łączne koszty własności mogą być spore. Oprócz kosztów zakupu trzeba uwzględnić dodatkowe nakłady finansowe związane z utrzymaniem ubrań. Nie można także zapominać o tym, że kupno dużej liczby butów, spodni czy kurtek to spory wydatek. Większość przedsiębiorców jest w stanie wskazać lepszy sposób wykorzystania środków finansowych niż kupno odzieży roboczej.

Alternatywą może być wynajem odzieży roboczej. W tym przypadku przedsiębiorca nie tylko nie musi inwestować z góry (płaci miesięczną opłatę), ale w ogóle nie musi przejmować się tym, w jaki sposób ubrania czyścić. Tym zajmuje się firma dostarczająca odzież. Czy wynajem odzieży roboczej ma wady? O tym już wkrótce.