Blog

W jakich branżach opłaca się inwestować w odzież brandową?

Są branże, w których odzież brandowa jest oczywistością. I takie, w których pomaga, choć konieczność jej wykorzystania trzeba sobie dopiero uświadomić.

Rozpoznawalna marka, budzący zaufanie ludzie – to tylko kilka przykładów korzyści, jakie odnoszą firmy wykorzystujące odzież brandową.

Restauracje i hotele: rzecz obowiązkowa

workwear-main-imageKelnerzy od zawsze kojarzyli się z dobrze skrojonymi, rozpoznawalnymi uniformami. Nic dziwnego. Dla restauracji czy hotelu serwującego posiłki, jednolity ubiór kadry to jedna z podstawowych zasad biznesowych. Podobnie jest w przypadku osób sprzątających a nawet kucharzy, których przecież klient nie widzi.

Korzyści są oczywiste. Obsługę łatwo rozpoznać i skojarzyć z wykonywaną funkcją. Ładne stroje kojarzą się także z wysoką jakością. Wywodzą się przecież od liberii służby podającej do stołów w wielkopańskich domach.

Obsługa klienta: bardzo dobry zwyczaj

W przypadku osób pracujących z klientami tak łatwo już nie jest. Oczywiście, dla większości jasnym jest, że trzeba dobrze wyglądać. To jednak nie zmienia faktu, że wciąż jeszcze spotkać można ludzi ubranych w różne koszule, garnitury czy garsonki. Eleganckich, w większości, ale mało spójnych z wizerunkiem firmy.

Z drugiej strony tam, gdzie istnieją wytyczne wizerunkowe, uniformizacja jest widoczna. Dobrym przykładem mogą być sieciowe stacje benzynowe, na których wszyscy członkowie załogi noszą takie same stroje, zależne od wykonywanej funkcji. Dzieje się tak nawet na tych stacjach, które prowadzone są przez zewnętrznych ajentów.

Warsztaty i serwis: do tego robocza!

Więcej kontrowersji może pojawić się, gdy przyjdzie do rozważań na temat strojów przeznaczonych dla osób wykonujących prace techniczne. Dla przykładu, ktoś może zapytać, po co pracownicy warsztatu blacharskiego mają nosić takie same kombinezony?

Odpowiedź jest taka sama, jak w każdym innym przypadku. Chodzi o identyfikację wizualną. Dodatkowo, badania pokazują, że osoby w uniformach odbierane są jako bardziej profesjonalne i wiarygodne. Trzecią korzyścią, jaką odnosi warsztat jest to, że stroje brandowe pełnią jednocześnie funkcję ubrań roboczych.

Na budowie: dlaczego nie?

Podobnie może być na budowie. Robotnicy są często widoczni z pobliskich chodników czy jezdni. Dobrze więc, jeśli wyglądają schludnie i podobnie. A ponieważ i tak muszą nosić ubrania robocze, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć ich w jednolite stroje opatrzone logo oraz w firmowej kolorystyce.

Kurierzy i doręczyciele: oczywista oczywistość

Ważną grupą, w przypadku której nie powinno być wątpliwości dotyczących wykorzystania służbowych strojów są kurierzy i doręczyciele. Wszyscy wiedzą, jak wygląda listonosz. Podobnie, wszyscy mogą kojarzyć kurierów, w ich charakterystycznych kombinezonach.

Uniformy pełnią różne funkcje. W niektórych branżach pozwalają wzmocnić identyfikację wizualną marki. W innych podkreślają fachowość i profesjonalizm, a w kolejnych – budują zaufanie do firmy. Ich wykorzystanie jest zawsze dobrym pomysłem wszędzie tam, gdzie pracownicy mają do czynienia z ludźmi.