Blog

Analityka internetowa – czym się zajmuje?

Analityka internetowa – czym się zajmuje?

Współczesny marketing wydaje się być zadaniem niezwykle karkołomnym i uciążliwym. Żyjemy bowiem w czasach, których cechą charakterystyczną jest bombardowanie naszego umysłu setkami różnych bodźców w rozmaitych formach i przez to w naturalny sposób wypieramy ze świadomości niektóre z nich – na czele właśnie z reklamami. Wypieramy, bo w przeciwnym wypadku niechybnie oszalelibyśmy, przytłoczeni ilością docierających do umysłu treści. Wniosek płynie z tego taki, że marketing musi być współcześnie bardzo przystępny i dopasowany do potencjalnego klienta – i nad tym w największym skrócie głowią się analitycy internetowi.

Rola analityków w dużych firmach

Analityka internetowa i w ogóle każdy inny rodzaj analityki to zawód w zaskakująco dużym stopniu lekceważony, przynajmniej przez osoby spoza branży marketingowej. Wielu takim osobom wydaje się, że ciężko pracują one nad zwykłymi oczywistościami, które każdy doskonale wie. Oczywiście może się tak wydawać, ale nie bez powodu analityka marketingowa jest bardzo obficie finansowana przez duże marki, które chcą pozostać “na czasie” – atrakcyjne niezależnie od zmian w ewoluującej nieustannie branży.

Specyfika działań analitycznych

Czasy są bardzo dynamiczne, toteż analitycy internetowi mają zawsze pełne ręce roboty. Internet jest czymś w rodzaju wielkiego, parującego kotła, z którego co chwilę wypryskują kolejne trendy i memy – zręczny marketingowiec musi wiedzieć, jak je wykorzystać na swoją korzyść. Internauci są bowiem bezwzględni w tej materii – pewnym jest, że zawsze docenią to, że firma ma rękę na pulsie i potrafi się odnieść do nowych trendów. Jeśli jednak analityka internetowa okaże się nieco spóźniona i takie treści pojawią się choćby o kilka dni za późno – cały wysiłek okaże się zbyteczny, a niejednemu internaucie utrwali się wizerunek naszej firmy jako przedsiębiorstwa skostniałego, które usilnie próbuje nadążać za modą w sposób równie nienaturalny jak osoba starsza posługująca się młodzieżowym slangiem.

Analityka marketingowa jest we współczesnych czasach po prostu bardzo potrzebna i z tym faktem nie można polemizować. Skuteczny marketing wymaga zainwestowania ogromnych środków, a rzecz w tym, że bez analityki nie będzie wiadomo, w co najlepiej włożyć pieniądze, by inwestycja się zwróciła.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://marketingdlaludzi.pl/category/analityka/