Blog

Co zrobić z nierentowną firmą?

Co zrobić z nierentowną firmą?

Jeśli prowadzenie firmy ma się opłacać, to musi ona przynosić dochody. Wiadome jest, że początkowo trzeba dużo w firmę zainwestować, by w przyszłości była ona rentowna. Ciekawym rozwiązaniem jest też zawiązanie spółki z o.o., wtedy ma się większe zaplecze finansowe. Ale jeśli spółka zaczyna mieć coraz większe długi i przez okres co najmniej trzech miesięcy nie generuje żadnych przychodów, wtedy trzeba ogłosić jej upadłość.

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc ogłosić upadłość?

Aby wniosek o upadłość spółki przeszedł w sądzie upadłościowym, spółka musi posiadać majątek wystarczający na opłacenie kosztów upadłościowych. Koszty te już na początek wynoszą około 6 tysięcy, sam wniosek kosztuje 1000zł a trzeba jeszcze zapłacić zaliczkę w kwocie 5000zł na poczet dalszego postępowania.

Nie każda spółka jest w stanie ponieść takie koszty, dlatego czasem niektóre wnioski zostają odrzucone już na wstępnym etapie ich weryfikacji. Jeśli też na majątku firmy wisi hipoteka lub inny dług, wtedy również wniosek może zostać odrzucony przez sąd.

Upadłość spółki z o.o

Wniosek do sądu składa dłużnik, nie jest to członek zarządu. Po jego przeanalizowaniu sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości spółki. W tym momencie wkracza syndyk, który od członka zarządu dostaje dostęp do wszystkich ksiąg rachunkowych i innych dokumentów spółki.

Na ich podstawie dokonuje obliczenia majątku firmy i robi jego podział na wszystkich wierzycieli. On też informuje wszystkich wierzycieli o ogłoszeniu upadłości całej spółki i wykreślenie jej z KRS.

Pomoc prawna

Aby upadłość spółki z o.o doszła do skutku niejednokrotnie potrzebna jest pomoc dobrego prawnika. Zwykle to on zajmuje się wszystkimi formalnościami z tym związanymi i pomaga swoim klientom przetrwać ten trudny okres w ich życiu.

Jest wielu prawników, którzy zajmują się prawem upadłościowym. Mają oni do tego odpowiednią wiedzę i posiadają bogate doświadczenie. Warto skorzystać z ich pomocy, bo dzięki nim szybciej można pozbyć się problemów z nierentowną spółką.