Blog

Czy na fakturze musisz podawać swoją marżę?

Czy na fakturze musisz podawać swoją marżę?

Wystawianie faktur VAT jest dość trudnym zadaniem, ale można nauczyć się tego, jak wykonywać je poprawnie. Wystarczy tylko trochę poćwiczyć i zrozumieć, na co należy zwracać szczególną uwagę. Wśród wielu pytań, jakie mają przedsiębiorcy, powtarza się pytanie o marżę, czy trzeba ją podawać na fakturze? Czy kontrahent musi ją znać?

Faktura marża – co trzeba wiedzieć?

Marża to procent ceny zakupu lub wyprodukowania danego produktu czy przygotowania usługi, który został do niej dodany, by sprzedaż odbyła się z zyskiem. W rzeczywistości można śmiało powiedzieć, że marża jest tym, co ostatecznie zarobi sprzedawca. Oczywiście konieczne będzie odjęcie od tego też kosztów pracy, utrzymania lokalu i innych wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednak marża, czyli ta różnica pomiędzy ceną zakupu a sprzedaży jest tutaj kluczowa.W większości przypadków marżę sprzedawca ustala sobie sam. Są tylko niektóre branże, w których maksymalne marże są podawane przez odpowiednie organy. Ma to na celu zapobieganie niekontrolowanym podwyżkom cen, co ma duże znaczenie np. w energetyce. Zwykle jednak to sprzedawca sam ustala, ile może na danej sprzedaży zarobić na podstawie własnych obliczeń oraz obserwowania rynku.

Czy marża musi być umieszczona na fakturze?

Oczywiście marża nie musi znaleźć się na fakturze. Sprzedawca nie ma obowiązku informowania kontrahentów o tym, ile zarabia na poszczególnych transakcjach. Na zwyczajnych fakturach VAT w żadnym wypadku nie podaje się tej kwoty, czy procentu, jaki wynosi marża.Jest jednak dość specyficzny rodzaj dokumentu, który nazywa się faktura marża. Dokument ten sprawia, że sprzedawca płaci podatek VAT wyłącznie od wysokości marży, a nie od całej kwoty sprzedaży. Taką fakturę można wystawić jednak tylko w ograniczonych przypadkach takich jak sprzedaż samochodów używanych, czy przedmiotów w antykwariatach. Większość biznesów nie może skorzystać z takiej możliwości. Taką fakturę można wystawić ręcznie, ale zdecydowanie wygodniej i bezpieczniej będzie użyć specjalnego programu. Dzięki autouzupełnianiu oraz inteligentnym podpowiedziom dużo prościej jest wpisać odpowiednie dane w poszczególne rubryki faktury po to, by była ona uzupełniona prawidłowo.