Blog

Czym jest komputer jednoukładowy?

Czym jest komputer jednoukładowy?

Komputer jednoukładowy wykorzystywany jest zazwyczaj w urządzeniach wbudowanych i występuje w formie mikroukładów mikrokontrolera.

Obsługa komputera jednoukładowego

Są bardzo proste w obsłudze i warto dodać, że nie potrzebują żadnego zewnętrznego układu do działania. Komputer jednoukładowy jest małych rozmiarów płytką drukowaną, która zawiera pamięć RAM, Flash, mikroprocesor, a także Bluetooth oraz Wi-Fi.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że taka konstrukcja umożliwia uruchomienie takich systemów jak Windows, Andoid lub Linux. Mikrokontrolery jednoukładowe są często stosowane ze względu na ich cenę, łatwe użycie oraz dosyć dużą moc obliczeniową. Obecne komputery jednoukładowe są bardzo wydajne, dlatego spokojnie można uruchomić na nich nawet bardzo wydajne aplikacje.

Zalety takich komputerów

Największą zaletą komputera jednoukładowego jest fakt, że zajmuje bardzo mało miejsca, dlatego można go zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Pierwszy komputer jednoukładowy powstał w 1976 roku i nazwany był “dyna micro”. Komputer jednoukładowy to zminiaturyzowana wersja płyty głównej komputera PC.

Jest to jednocześnie największy atut komputerów jednoukładowych. Wszystko jest tu idealnie dopasowane, a moc obliczeniowa umożliwia wydajne działanie wszystkich aplikacji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że komputer jednoukładowy może czasami posiadać jakieś wymienne moduły, dzięki którym można stosować karty rozszerzeń oraz dodatkowe układy pamięci.

Wydajność komputera

Płytki różnych producentów teoretycznie mogą być między sobą wymieniane i nie powinno dojść do żadnych uszkodzeń. Należy pamiętać, żeby kupować produkty jedynie od sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy cieszą się dobrą opinią i od wielu lat działają na rynku. Wtedy można liczyć na gwarancję oraz jakość danych podzespołów.

Komputery jednoukładowe pojawiły się już znacznie wcześniej i od tego czasu są sukcesywnie rozwijane. Technologia idzie do przodu, więc moc obliczeniowa takich urządzeń także jest coraz większa. Ważna jest również konserwacja komputerów jednoukładowych, ponieważ będą one wtedy mogły posłużyć znacznie dłużej. Ważną rolę odgrywa także oprogramowanie, które zostanie zaimplementowane na takiej płytce. Wybór jest bardzo duży, dlatego każdy bez większych problemów powinien znaleźć coś dla siebie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.