Blog

Czym są słowa kluczowe?

Czym są słowa kluczowe?

Słowa kluczowe to frazy, które wpisywane w wyszukiwarce internetowej pozwalają odnaleźć konkretne informacje, usługi lub produkty. Słowa kluczowe nazywane są także frazami lub frazami kluczowymi. Z punktu widzenia twórcy strony internetowej ma to ogromne znaczenie, gdyż prawidłowe ich wykorzystanie pozwala umieścić witrynę wysoko w rankingu wyszukiwania, a tym samym dotrzeć do dużej ilości odbiorców. Statystyki wyszukiwania Google są odzwierciedleniem tego, jakich fraz kluczowych używają internauci w celu znalezienia interesujących ich treści.

Jakie typy fraz kluczowych możemy wyróżnić?

W kontekście pozycjonowania można wyróżnić kilka typów fraz kluczowych, które uwzględnia statystyka Google. Są to między innymi słowa kluczowe brandowe, czyli te wpisywane w celu odnalezienia konkretnej marki, ale kiedy użytkownik nie zna dokładnego adresu witryny. Zwykle nie wymagają one pozycjonowania, z tego względu, że nazwa firmy przeważnie jest unikalna, co ma też odzwierciedlenie w nazwie domeny. Kolejną grupą są ogólne słowa kluczowe, które według statystyki słów kluczowych Google są zdecydowanie najliczniej poszukiwaną grupą. Są to takie zwroty jak „moda”, „wakacje” czy „telefony”, które nie precyzują preferencji użytkownika. Z jednej strony są to najtrudniej pozycjonowane frazy ze względu na bardzo dużą konkurencję, a z drugiej wcale nie muszą przekładać się na korzyści biznesowe. Dla portali o ogólnej charakterystyce sprzedażowej może to być istotny motor napędowy, jednak wydaje się, że w ich wypadku większe znaczenie ma siła marki i jej popularność, niż same frazy wpisywane w wyszukiwarce.

Ostatnią grupą, którą uwzględniają statystyki wyszukiwania Google, są tak zwane słowa kluczowe long-tail, czyli te składające się z więcej niż dwóch wyrazów. Są to takie frazy jak „auta używane niemieckie”, „wakacje nad polskim morzem” czy też „laptopy z dotykowym ekranem”. Najczęściej używane są one przez użytkowników o sprecyzowanych preferencjach, i chociaż są najrzadziej wyszukiwane, to mogą przekładać się na największe korzyści biznesowe. Statystyka Google nie jest w stanie odpowiedzieć na to, jaki wzrost zysków można odnotować po ich wypozycjonowaniu, jednak pewne jest, że są to najrzadziej wyszukiwane pojęcia.

Jaką rolę odgrywają statystyki słów kluczowych?

Statystyki słów kluczowych Google są często bardzo ważnym punktem wyjścia w trakcie tworzenia strony i warto od nich zacząć jeszcze zanim powstaną teksty umieszczone w witrynie. Odpowiednie wykorzystanie słów kluczowych sprawi, że wyniki wyszukiwania przekierują na daną stronę więcej użytkowników, co jest jednym z głównych celów większości twórców treści w Internecie.

Statystyki aukcji w Google AdWords | Marketing dla Ludzi