Blog

Facebook – czyli to, o czym się nie mówi

Facebook – czyli to, o czym się nie mówi

Facebook jest potęgą i prawdziwą dźwignią handlu. Na tym portalu społecznościowym można odnaleźć wszystko to, czego się potrzebuje. Od lekarza, przez prawnika do mechanika samochodowego i fryzjera. Wszystko w jednym miejscu. Mnóstwo ludzi, którzy mogą ze sobą rozmawiać, wymieniać poglądy, robić interesy. Dlatego właśnie Facebook coraz częściej atakowany jest przez wirusy, które tylko czyhają na swoją ofiarę, by w najmniej oczekiwanym momencie zaatakować i przejąć sporą dawkę prywatnych informacji.

Nie klikaj – czyli Facebook i wirusy

Wirusy na Facebooku są zmorą, o której warto pisać artykuły. Ludzi należy uświadamiać i tłumaczyć im, że nie wszystko, co zostało wysłane przez własnych znajomych, jest bezpieczne. Jak to możliwe? W dziecinnie prosty sposób.

Facebookowe wirusy to najczęściej różnego rodzaju wiadomości tekstowe, wysyłane za pośrednictwem Messengera. Własny znajomy (prawdopodobnie nieświadomie) „rozsyła” informacje na przykład o tym, by kliknąć w konkretny link i pobrać super nową grę czy aplikację. Po wejściu pod wskazany link, wirus zostaje uruchomiony i zaczyna pobierać kolejne dane kontaktowe (adresy e-mail, telefon – jeżeli są podane). W ten sam sposób postępuje z kolejnymi osobami i w zastraszającym tempie – zajmuje setki komputerów czy telefonów. Jak sobie z tym poradzić?

Nie klikaj, nie wchodź, nie zaglądaj – czyli Facebook i wirusy

Jak usunąć wirusa z fb? Przede wszystkim – włączając myślenie. Nie należy wchodzić pod każdy, otrzymany odnośnik do innej strony internetowej. Nie ufać w stu procentach w wiadomości rozsyłane przez znajomych, chyba że prowadziło się wcześniej rozmowę i ma się świadomość, że podobny link mógł być wysłany. Zawsze należy sprawdzać linki – dopytując znajomych i szukając u nich potwierdzenia, że strona jest bezpieczna.

Co jeśli jednak wirus już jest na facebooku? Co wtedy? Jak usunąć wirusa z fb? Wówczas należy wejść w ustawienia a następnie w zakładkę „Aplikacje”. Tam należy przejrzeć każdą, zainstalowaną aplikację i usunąć tą, która jest podejrzana lub której nie kojarzy się z własnoręcznego instalowania.

Ryzyko pojawienia się wirusów zmniejszy się również po zainstalowaniu programu antywirusowego i po częstym skanowaniu urządzenia. Można również zablokować wyskakiwanie reklam, które równie często są zainfekowane, na swojej przeglądarce – typu Opera czy Chrome. Takie zabezpieczenie na pewno pomoże w walce z wirusami.