Blog

Jak napisać fajne CV

Cv jest dokumentem, którego będziemy potrzebować w przypadku poszukiwania pracy lub zmiany pracy. Jak napisać cv? O czym trzeba pamiętać?

Łatwy początek

Przed napisaniem cv trzeba określić, jakiej pracy szukamy. Układ danych zamieszczonych w cv może być różny i zależy od tego, czy staramy się o awans, czy też całkiem nową i inną niż dotychczas pracę. Zazwyczaj korzystamy z takiej zasady, że na początku wymieniamy wszystkie swoje dane, takie jak; imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail, data urodzenia. Warto także zamieścić na górze swoje zdjęcie, co jest dość często wymagane, ale można to także zrobić na samym końcu. Później przechodzimy do konkretów, takich jak ukończone szkoły, doświadczenie zawodowe i posiadane umiejętności.

Wykształcenie

W tej sekcji warto podać szkoły i uczelnie, które ukończyliśmy, wraz z latami trwania nauki. Oczywiście można pominąć podstawówkę, czy też gimnazjum, aby nie przytłoczyć całości zbędnym tekstem. Wymienianie szkół zaczynamy od tej, którą ukończyliśmy ostatnio, lub w której nadal się uczymy. Czyli na początku znajdują się studia, jeśli takowe posiadamy lub szkoła pomaturalna, następnie można (ale nie trzeba) wspomnieć o ukończonym liceum/technikum (koniecznie zaznaczając profil nauki, jeśli ma znaczenie w ubieganiu się o dane stanowisko).

Doświadczenie zawodowe

Jeśli chodzi o opisanie doświadczenia zawodowego, tutaj warto stosować zwięzłość i podobną zasadę, jak powyżej – zaczynamy od ostatnio wykonywanej pracy, aż do tej najstarszej. Jeśli mieliśmy chwilowe epizody pracownicze, które niewiele wniosły do naszego życia, można je pominąć. Trzeba zatem wymienić firmy, w których pracowaliśmy (bądź pracujemy nadal), obejmowane stanowisko z krótkim opisem obowiązków i lata wykonywanej pracy. Tutaj także nie zapisujmy zbyt dużo informacji – wybierzmy te najbardziej istotne, formułując je zwięźle i przejrzyście.

Umiejętności

Jednym z ostatnich kroków jest wymienienie swoich umiejętności. Można tutaj wspomnieć o posiadanym kursie na prawo jazdy, ukończonych szkoleniach i kursach, a także o pożądanych cechach charakteru (np. punktualność, odpowiedzialność, zaangażowanie, samodyscyplina, dyspozycyjność itd.). Nie wymieniajmy zbyt dużo cech, ograniczmy się raczej do trzech – czterech. Jeśli chodzi o umiejętności warto wymienić takie, które są użyteczne w określonej pracy, np. ukończony kurs komputerowy, kurs językowy.

Na końcu trzeba zamieścić klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych. Zbyt długie cv zniechęca pracodawcę, dlatego zachowajmy zasadę – zwięźle i na temat. Jak widać kwestia tego, jak napisać CV, nie jest aż tak skomplikowana.