Blog

Jak urządzić biuro w małej firmie?

Jak urządzić biuro w małej firmie?

Niezależnie od wielkości posiadanej firmy właścicielom zależy zwykle ich biura były urządzone schludnie, ze smakiem, tak by stanowiły reprezentatywną przestrzeń, a jednocześnie nie kosztowały majątku. Podpowiadamy co musi znaleźć się w biurze by było ono ładne, wygodne, sprzyjało efektywnej pracy, a do tego nie wymagało zbędnych nakładów.

Pomyśl jak chcesz zorganizować przestrzeń

W niewielkich firmach zwykle nie ma to takiego znaczenia, osobne gabinety otrzymują te osoby, dla których jest to niezbędne, a pozostała część kadry zajmuje jedno lub dwa wspólne pomieszczenia. Inaczej wygląda to w przypadku, gdy pracowników biurowych jest zdecydowanie więcej. W takiej sytuacji trzeba przeanalizować, jak rozmieścić kadrę tak by zapewnić jej komfortowe, a jednocześnie efektywne warunki pracy.

W dużych biurach zwykle ściera się idea licznych pokoi dla niewielkich zespołów z ideą open space. Przy czym i tak zwykle wyższa kadra menadżerska posiada swoje osobne gabinety, ale trzeba się zastanowić jak rozmieścić pozostałych pracowników. Czasem wymuszają to istniejące ograniczenia architektoniczne, jednak często jest to świadomy wybór właścicieli lub zarządu. Open space pozwala umieścić większą liczbę osób na tej samej przestrzeni, ceniony jest za swobodną komunikację, ale często jest na nim zbyt głośno by naprawdę efektywnie pracować. Alternatywny pomysł z wieloma pomieszczeniami jest zwykle droższy i zaburza komunikację, ale lepiej sprawdza się, gdy w pracy potrzebny jest spokój i koncentracja.

Jak urządzić gabinet?

Gabinety kadry zarządzającej to nie tylko przestrzeń biurowa, zwykle jest to także miejsce spotkań, czy to z podwładnymi, czy to z innymi kierownikami. Pamiętać należy, że ładne meble biurowe w Poznaniu czy gdziekolwiek to biuro się znajduje, wpływają nie tylko na efektywność pracy, ale także na atmosferę podczas spotkań.

Meble w gabinecie powinny jednak być nie tylko ładne, ale przede wszystkim wygodne i ergonomiczne. Oprócz biurka z krzesłem powinna się tam znaleźć przestrzeń do przechowywania m.in. dokumentów, dostosowana do potrzeb danego stanowiska oraz niewielka przestrzeń konferencyjna- na ogół wystarczy stół i 4-6 krzeseł.

Urządzamy open space

Wbrew pozorom, podczas urządzenia open space, nie należy się kierować jedynie możliwością umieszczenia jak największej liczby biurek. Ważne jest to by taka przestrzeń sprzyjała atmosferze pracy. Ładne meble biurowe w Poznaniu pomogą tak samo jak w niewielkim mieście, dlatego warto zainwestować nie tylko w to by były wygodne, ale także by cieszyły oko.

Dobra atmosfera to także zapewnienie pracownikom odrobiny własnej przestrzeni. Dlatego ważne jest by na stanowiskach pracy znalazła się choćby niewielka przestrzeń na personalizację- ramkę ze zdjęciem, czy kwiatek w doniczce. Do tego przynajmniej niektóre rzędy biurek najlepiej oddzielać, choćby szafami do przechowywania dokumentów lub kwiatami.