Blog

Jak wybrać dobrego notariusza?

Jak wybrać dobrego notariusza?

W każdym większym mieście znajdziemy przynajmniej kilka kancelarii notarialnych. A więc znalezienie dobrego fachowca nie zawsze jest prostą sprawą. Oczywiście w tym, jak i każdym innym zawodzie znajdziemy fachowców z prawdziwego zdarzenia oraz przysłowiowych partaczy, których lepiej unikać jak ognia… Warto znać prawa, jakie nam przysługują i czego możemy od notariusza oczekiwać.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Notariusz, podobnie jak adwokat czy radca prawny nie może się reklamować swoich usług. Ale to nie zaznaczy, że nie możemy sprawdzić opinie jakie o nim krążą. W tym przypadku poczta pantoflowa, to najlepsza reklama.

Notariusz jest zawodem zaufania publicznego. To znaczy, że dba o to aby przeprowadzane transakcje były zgodne z literą obowiązującego prawa.To czy transakcja będzie korzystna dla stron nie leży w jego gestii. O to zadbać musimy my sami. Dlatego warto poszukać notariusza, który zadba o równowagę obu stron transakcji.

Ile to kosztuje?

Notariusze są lepsi i gorsi. Notariusze są też tańsi oraz drożsi. Pamiętajmy zatem, że dobry notariusz zawsze odpowiednio wyceni swoją pracę. Ale najdrożej nie zawsze znaczy najlepiej. Warto wiedzieć, że każdy notariusz pracuje w ramach tak zwanych widełek cenowych. A zatem zawsze możemy negocjować cenę sporządzenia aktu notarialnego.

Gdy notariusz poda nam bardzo niską cenę, to niemal automatycznie powinna się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza. Być może trafiliśmy na oszusta bądź partacza. W tym przypadku naprawdę nie warto oszczędzać za wszelką cenę…

Jaki powinien być idealny notariusz?

Doświadczony notariusz jest w stanie przewidzieć różne niespodziewane sytuacje, jakie mogą się wydarzyć. Notariusz powinien obu stronom wyjaśnić, co podpisują i jakie konsekwencje z tego wynikają. Nie bójmy się o to pytać nie każdy z nas rozumie skomplikowany język prawniczy. Dobry notariusz szuka takich rozwiązań, które usatysfakcjonują obie strony, a nie są tylko zgodne z przepisami.

Podsumowując na znalezienie dobrego notariusza warto poświęcić trochę więcej czasu. Niech to będzie osoba, której jesteśmy w stanie w pełni zaufać. Nie bójmy się pytać o opinię, jaką cieszy się dana kancelaria. Wszak dbamy przede wszystkim o swoje własne interesy.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl