Blog

Kampania PPC – czym jest?

Kampania PPC – czym jest?

Obecnie istnieje wiele dróg docierania do klientów – jedną z najważniejszych jest internet. W ramach marketingu online prowadzone są m.in. kampanie PPC. Czym są tego rodzaju reklamy?

Co to jest PPC?

Pay Per Click – to właśnie od tego określenia powstał skrót PPC. Pod nazwą tą kryje się forma zapłaty za reklamy w sieci. Chodzi tu o linki sponsorowane czy też specjalne bannery promocyjne, które pojawiają się w wyszukiwarce, jak również na rozmaitych stronach i serwisach. Firma, która decyduje się na kampanie ppc, ponosi oczywiście koszt takiej usługi, jednak zapłata następuje nie w przypadku samego wyświetlenia danej reklamy, ale dopiero po kliknięcia w nią przez użytkownika internetu.

Warto dodać, że reklamy PPC ukazują się w bardzo widocznych miejscach. W przypadku wyszukiwarki Google są to najwyższe pozycje pojawiające się po wpisaniu danej frazy. Konsument, który poszukuje konkretnej rzeczy, usługi czy produktu, otrzymuje w Google mnóstwo wyników będących odpowiedzią na zapytanie. Firmy zabiegają więc o to, by to właśnie ich witryna występowała w pierwszej kolejności i szybko trafiała do odpowiedniego klienta. Konieczne jest tu jednak zadbanie o szereg aspektów, w tym o właściwie dobrane słowa kluczowe. Profesjonalnie prowadzona PPC kampania to dobre rozwiązanie, z którego chętnie korzysta bardzo wiele marek, przedsiębiorstw czy instytucji.

PPC kampania – dlaczego warto prowadzić?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na kampanie PPC. Przede wszystkim taki system promowania swojego biznesu jest niezwykle elastyczny i nie powoduje żadnych ograniczeń. Umożliwia również szybkie przedzieranie się do właściwej grupy docelowej i zwiększa zainteresowanie proponowanymi usługami. Przedsiębiorstwo zyskuje więc nowych klientów i odnotowuje wzrost sprzedaży. Efekty działań w ramach systemu PPC są często błyskawicznie zauważalne.

Jednocześnie dużą zaletą, którą wyróżnia się PPC kampania, jest stosunkowo mały koszt całego działania oraz swobodny sposób rozliczania się. Opłata za kliknięcie w baner reklamowy sprawia, że reklamodawca może mieć pod kontrolą wydatki na ten cel. Nie ma tu więc mowy o ukrytych czy dodatkowych kosztach. Firma płaci tylko tyle, ile wcześniej założy sobie w zaplanowanym budżecie. Konieczne jest jednak codzienne śledzenie całego procesu. Aby kampanie PPC były skuteczne, wymagają odpowiedniego zaangażowania.