Blog

Linociąg – maszyna górnicza o naprawdę sporym uciągu

Linociąg – maszyna górnicza o naprawdę sporym uciągu

Linociągi to urządzenia, które na kopalniach odgrywają olbrzymią rolę. Faktem jest, że jeszcze do niedawna były one zastąpione kołowrotami, które – co może jest smutną ciekawostką – funkcjonują na niektórych zakładach do dziś. Jak taki sprzęt działa i co on naprawdę potrafi?

Zasada działania linociągu

Zasada działania tej niezwykłej maszyny górniczej jest dość prosta. Urządzenie to składa się z dwóch bębnów, na które nawijana jest lina. Bębny te są ze sobą zsynchronizowane, dzięki czemu, gdy jeden z nich podciąga linę, w drugim luzuje się specjalny elektromagnes. Gdy praca pierwszego z nich zostanie przerwana, obwód drugiego bębna automatycznie się otwiera.

Jak łatwo się domyślić, układ ten powstał z połączenia ze sobą dwóch, pracujących przeciwstawnie kołowrotów. Obsługiwane są one przez dwa współpracujące ze sobą sterowniki, które składają się z elementu elektromechanicznego osadzonego na specjalnej śrubie. Stycznik ten – bo o nim mowa – chroni linociąg przed wyrwaniem liny z bębna.

Linociąg a wagony

Linociąg to urządzenie, którego zadaniem (choć nie jedynym!) jest podciąganie wagonów na wagę kolejową. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż pojedynczy wagon to masa dochodząca do nawet 80 ton. Co więcej, w trakcie manewrów podciąga się znacznie więcej wagonów. Ich liczba jest określona w stosownym regulaminie pracy.

Wagony są podciągane za pomocą specjalnego, podpiętego na łańcuchu haka. W związku z tym, że może on w trakcie bezwładnej jazdy wagonu zwyczajnie spaść, osadza się go na specjalnych, stalowych pierścieniach. Dzięki nim hak jest stabilnie przytwierdzony do konstrukcji linociągu.

Lina – wrażliwy element linociągu

Najbardziej podatnym na uszkodzenia elementem linociągu jest lina, która bardzo często jest narażona na działanie wody, związków soli, a także mechanicznego tarcia. O ile linowe maszyny górnicze są zaprojektowane tak, by jak najbardziej ograniczyć działanie tych czynników na linę, o tyle w przypadku linociągów jest to niemożliwe.

Podsumowując, linociąg to pomysłowa maszyna górnicza, która wciąż odgrywa bardzo istotną rolę w trakcie wykonywania załadunków do wagonów kolejowych. Linociągi można też spotkać w wielu innych zakładach przemysłowych, gdzie służą np. do przemieszczania różnych ciężkich towarów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.