Blog

Na co zwrócić uwagę wynajmując biuro dla firmy?

Na co zwrócić uwagę wynajmując biuro dla firmy?

Każdy przedsiębiorca jeszcze przed rozpoczęciem działalności szuka powierzchni biurowej dla swojej firmy. Często nie jest to zadanie łatwe. Głównie przez mnogość różnorodnych ofert. Pamiętać jednak trzeba, że biuro nie może być wybrane przypadkowo. Przed podpisaniem umowy uwagę zwrócić należy także na kilka istotnych kwestii.

Status prawny lokalu

Przedsiębiorca chcący prowadzić działalność gospodarczą w określonym lokalu musi posiadać do niego tytuł prawny. Może być nim oczywiście umowa najmu. Jednak przed jej podpisaniem należy upewnić się, czy w danym lokalu możliwa jest rejestracja działalności. Zwłaszcza jeśli umowę ma się podpisać nie z właścicielem obiektu, a z pośrednikiem.

Jeśli lokal ma być wynajmowany od pośrednika, to bardzo ważne jest także, aby upewnić się, czy ma on rzeczywiście prawo do jego wynajmowania. Na szczęście, jeśli chodzi o Biura do wynajęcia w Katowicach, nie ma większych problemów ze sprawdzeniem statusu prawnego lokalu.

Faktura za wynajem i opłata mediów

Kolejna istotna kwestia dotyczy tego, na jakiej podstawie opłacany będzie wynajem. Jeśli przedsiębiorca jest podatnikiem VAT, to najlepszym dla niego rozwiązaniem będzie otrzymanie faktury VAT. Upewnić trzeba się zatem czy faktura za wynajem uwzględnia VAT i jakiej wysokości.

Bardzo ważną sprawą jest także rozliczenie mediów. Jeśli chodzi o biura do wynajęcia w Katowicach, to wygląda to różnie. W jednej strony opłata za media może być stała i być częścią całkowitego, miesięcznego kosztu wynajmu biura. Z drugiej strony wynajmujący może takie za media płacić osobno wedle zużycia. To już indywidualna decyzja przedsiębiorcy.

Okres trwania umowy i warunki jej rozwiązania

Wynajmując biuro, przedsiębiorca musi zwrócić uwagę na okres wynajmu. Nie powinien być on ani zbyt krótki, ani zbyt długi. Trzeba znaleźć tu złoty środek. Ważne, aby przedsiębiorca nie bał się tego, że za chwilę będzie musiał opuścić biuro lub tego, że chce je opuścić, ale umowa opiewa jeszcze na długi okres wynajmu.

Każdą umowę, w tym umowę wynajmu zawsze można wypowiedzieć. Istotne jest jednak na jakich warunkach. Przedsiębiorca musi po pierwsze sprawdzić, jaki jest okres wypowiedzenia i po drugie, na jakich warunkach można taką umowę wypowiedzieć.