Blog

Na czym polega mapowanie procesów?

Na czym polega mapowanie procesów?

Przy prowadzeniu własnego biznesu często obawiamy się potencjalnych problemów. Gdy takie już się pojawią zależy nam na sprawnym ich rozwiązaniu. By usystematyzować ten proces i rozłożyć na czynniki pierwsze działalność firmy, warto dokonać mapowania procesów biznesowych. O tym, na czym to właściwie polega i jakie kłopoty można dzięki temu rozwiązać, dowiesz się z poniższego tekstu.

Czym jest mapowanie procesów biznesowych?

W wielkim skrócie Mapowanie procesów biznesowych polega na stworzeniu schematu blokowego obrazującego ciąg zdarzeń zachodzących w danej firmie. Działania przedsiębiorstwa rozkładane są na czynniki pierwsze i dzięki temu, jeśli występuje problem, można dojść do wniosków, z którego etapu procesu on pochodzi.

Istotne jest, by wspomniany schemat blokowy był wykonany z należytą starannością i przez wykwalifikowaną osobę, gdyż błędnie wykonane mapowanie procesów może doprowadzić nawet do pogorszenia kłopotu.

Jakie problemy można rozwiązać dzięki mapowaniu procesów?

Przede wszystkim problem stale rosnących kosztów firmy przy jednoczesnym braku zmian w jej działaniu. Trudno dojść do źródła takiego problemu patrząc “z zewnątrz”. Należy rozłożyć wszystkie działania procesu na czynniki pierwsze, by określić gdzie znajduje się przyczyna.

Inne aspekty, które można usprawnić lub naprawić dzięki mapowaniu procesów biznesowych to przykładowo wzrost rotacji pracowników w firmie. Taki problem również trudno rozwiązać nie przyglądając się wewnętrznej strukturze działania firmy.

W momencie, gdy firma chce usprawnić przepływ dokumentów wprowadzając zdigitalizowany system, warto stworzyć mapę procesów biznesowych, by zminimalizować ryzyko występowania problemów podczas tego procesu.

Dlaczego tak istotne jest wykonanie schematu przez wykwalifikowaną osobę?

Jeśli w firmie pracuje osoba, która ma kompetencje do wykonania wspomnianego schematu blokowego, oczywiście może tego dokonać, co zmniejszy koszty przeprowadzenia tego działania.

Jednak jeśli na stanowisku nie ma wykwalifikowanej do tego zadania osoby, warto skorzystać z usług zewnętrznej firmy, która wykona profesjonalne mapowanie procesów biznesowych i dokona dodatkowo dogłębnej analizy każdego kroku, co usprawni proces rozwiązywania problemu.