Blog

Na czym polega rzetelne dziennikarstwo?

Na czym polega rzetelne dziennikarstwo?

Pisanie poważniejszych tekstów to nie jest błahe zajęcie i wymaga od piszącego pełnego zaangażowania i skupienia, inaczej jego artykuł będzie chaotyczny i niezbyt merytoryczny, a przecież nie o to się rozchodzi. Każde słowo pisane powinno nieść ze sobą jakieś przesłanie, najważniejsze wnioski, jakie powinien wyciągnąć czytelnik po jego lekturze.

Jak napisać artykuł?

Po pierwsze należy dokładnie zastanowić się czego ma on tak konkretnie dotyczyć i co za jego pośrednictwem chce się przekazać czytelnikom. Po drugie każdy rzetelny tekst powinien być oparty na wiarygodnych źródłach, bo inaczej nie będzie niczym różnił się gniotów zamieszczanych w tabloidach. Dlatego też przed jego napisaniem, warto zgromadzić porządne materiały prasowe, które będą solidną podstawą do opublikowania go. Artykuł z prawdziwego zdarzenia powinien również opisywać relację obu ze stron konfliktu, a nie opierać się wyłącznie tylko na relacji jednej z nich.

Dobry artykuł jak napisać?

To wcale nie jest łatwa sztuka i tak naprawdę każdy dziennikarz świadomy tego faktu uczy się tego przez całe swoje życie. Artykuł jak pisać w sposób poprawny pokazuje się już w podstawówce. Jednak wiedza wyniesiona ze szkoły ma niewiele wspólnego z redakcyjną rzeczywistością. Dobry artykuł internetowy powinien być przede wszystkim napisany zrozumiałym, łatwym językiem, tak by przeciętny odbiorca mógł go swobodnie odczytać. Poza tym powinien mieć wydzielony wyraźny wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Dobrze byłoby, aby posiadał również ilustracje, które na dłużej przyciągną uwagę odbiorcy. Wiedza o tym, jak napisać artykuł nietuzinkowy przychodzi z upływem lat.

Artykuł jak pisać- skąd wiadomo?

Po pierwsze każdy młody adept dziennikarstwa dostaje konkretne wytyczne od swojego naczelnego, a po drugie obserwuje przykładowe teksty innych twórców i z nich czerpie cenne wskazówki, które wzbogacają jego warsztat literacki. Poza tym są różne strony internetowe, które w sposób wyczerpujący tłumaczą, jak to zrobić zgodnie z regułami marketingu prasowego.

Artykuł jak napisać, by spodobał się odbiorcy?

Po pierwsze musi on być napisany w sposób zwięzły i treściwy bez żadnych górnolotnych osądów autorskich. Po drugie musi on poruszać aktualne tematy, bo tylko takie się sprzedają. Po trzecie powinien być podzielony na parę krótszych sekcji, gdyż wtedy jest łatwiejszy w odbiorze i nie męczy oczu czytającego.