Blog

Nadruk sublimacyjny – fotograficzna jakość i trwałość na lata

Nadruk sublimacyjny – fotograficzna jakość i trwałość na lata

Wybór właściwej techniki druku ma bardzo duże znaczenie dla jego efektu. Wtedy, gdy celem jest uzyskanie trwałego i odpornego nadruku, który będzie wyróżniał się nasyconymi kolorami i przejściami gradientowymi, stosuje się druk sublimacyjny. Co to jest? Kiedy stosowany jest on najczęściej?

Druk sublimacyjny – na czym polega?

Technika druku sublimacyjnego wykorzystuje proces sublimacji, który polega na zamianie stanu stałego w gazowy. W efekcie dochodzi do przejścia nadruku na podłoże i związania się z nim na trwałe.

Aby wykonać Nadruk sublimacyjny, wykorzystuje się do tego celu specjalne barwniki sublimacyjne na bazie wody, które nie są szkodliwe dla środowiska. Używane są także papiery transferowe, na których wykonuje się nadruk. Następnie papier umieszczany jest na odpowiednio przygotowanym podłożu i dociskany prasą termotransferową w wysokiej temperaturze.

Na jakich podłożach można wykonać nadruk sublimacyjny?

W przypadku techniki poligraficznej jak sublimacja druk może być wykonany na podłożach z tworzywa sztucznego – poliestru. Wynika to z faktu, że podczas sublimacji dochodzi do trwałego wiązania się barwników z materiałem.

Najczęściej druk sublimacyjny wykonuje się na odzieży poliestrowej lub z przynajmniej 70% zawartością poliestru. Mogą być to koszulki t-shirt, polo, koszulki sportowe, bluzy, czapeczki, torby, a także smycze reklamowe, bransoletki tkaninowe, parasole i flagi.

Poza tym nadruk sublimacyjny może być wykonany na produktach jak kubki porcelitowe czy bidony.

Jakie zalety ma technika druku sublimacyjnego?

Przez proces jak sublimacja druk powstający na podłożach cechuje się bardzo wysoką jakością – jest precyzyjny, nasycony, a także może mieć przejścia tonalne. Dzięki temu nadruki te są tak efektowne.

Jednocześnie nadruk sublimacyjny wyróżnia się wysoką trwałością, ponieważ jest on odporny na spranie i starcie, ponieważ trwale łączy się on z materiałami. Zatem produkty znakowane tego typu drukiem mogą służyć na wiele lat i stale wyglądać dobrze.

Nie można też zapominać o niskich cenach – technika druku sublimacyjnego nie wymaga drogiego sprzętu i jest opłacalna także przy niskich nakładach.

Te zalety powodują, że druk sublimacyjny jest prowadzony często i chętnie wybierany w celu personalizacji wielu produktów.