Blog

Opisy produktów – gdzie się je stosuje?

Opisy produktów – gdzie się je stosuje?

Z pewnością nikt nie ma już wątpliwości, że tworzenie opisów produktów jest ważną umiejętnością. Opisy te są potrzebne, więc są powszechnie wykorzystywane w wielu miejscach w internecie. Gdzie można je znaleźć? Gdzie się sprawdzają?

W sklepach internetowych

Opisy produktów są niezbędne we wszystkich sklepach internetowych. To właśnie one są najważniejszą treścią na tych stronach, więc to od nich zależy, czy towar się sprzeda – czy nie. To od jakości opisu zależy, czy klient zrozumie, dlaczego miałby kupić ten konkretny produkt i to w tym konkretnym sklepie. Zadaniem osoby, która tworzy opisy, jest więc stworzenie historii, która przekona każdego do podjęcia ostatecznej decyzji zakupowej. Oczywiście powinna ona być oparta o korzyści, bo to one najlepiej przemawiają do odbiorców. Opis produktu w sklepie online musi też spełniać wymogi wyszukiwarek. Zwiększa to szansę na to, że klient poszukujący konkretnej rzeczy rzeczywiście na nią trafi. Pamiętajmy, że to połowa sukcesu.

Na aukcjach

Tutaj opis produktu pełni podobne funkcje jak w sklepie internetowym. Każdy sprzedawca ma tylko kilka sekund na przyciągnięcie uwagi kupującego i jego zadaniem jest jak najlepsze wykorzystanie tej szansy. Bardzo często w sklepach online i portalach aukcyjnych wykorzystuje się te same, uniwersalne opisy produktów. Jeśli warunki sprzedaży w obu kanałach są takie same, to można sobie na to pozwolić. Jeśli jednak jest inaczej, to opis powinien być edytowany. Klienci zawsze powinni być informowani z wyprzedzeniem o wszystkich promocjach i ukłonach w ich stronę jak np. darmowa dostawa, czy możliwość zapakowania na prezent.

Portale ogłoszeniowe

Sprzedaż na portalach ogłoszeniowych różni się trochę od tej z portali aukcyjnych. Opis może zawierać te same główne elementy, ale powinien być dostosowany do wymogów portalu. Powinno się zamieścić w nim informację o możliwości wysyłki lub odbioru osobistego. Im więcej szczegółów zostanie wyjaśnione w opisie, tym większą wiarygodność wzbudza sprzedawca. To bardzo ważne, zwłaszcza w serwisach, o których krążą sprzeczne opinie. Nadają się one do lokalnego handlu oraz do docierania do nowych grup klientów, ale trzeba korzystać z nich umiejętnie i z głową.