Blog

Po co konfekcjonować towar?

Po co konfekcjonować towar?

Dla dużych firm konfekcjonowanie towaru wydaje się oczywistością, ale niewielkie przedsiębiorstwa, szczególnie z niewielką liczbą sprzedawanych produktów, wciąż nie są do niej przekonane. Jakie zalety ma konfekcja produktów?

Konfekcjonowanie towaru zapobiega jego zniszczeniu

Konfekcjonowanie produktów polega między innymi na ich opakowaniu. Oznacza to, że konfekcjonowane produkty zostają zabezpieczone przed zniszczeniem dzięki workom, folii czy kartonom, które je otaczają i nie pozwalają towarowi na przesuwanie się i ocieranie, są chronione także przed zachlapaniem. To pozwala na uniknięcie strat związanych z uszkodzeniami towaru, powstałymi w trakcie transportu bądź przechowywania. To bardzo ważne szczególnie w przypadku towarów delikatnych, mało trwałych i wrażliwych na wilgoć, a także mających być atrakcyjnymi wizualnie.

Konfekcjonowanie produktów pozwala na szybszą obsługę

Produkty opakowanie z przylepionymi etykietami łatwiej się przechowuje, bo z jednej strony zajmują mniej miejsca, z drugiej nie ma z nimi problemu pod kątem potencjalnych zniszczeń na magazynie, a z trzeciej są już przygotowane do wydania i nie trzeba szukać ceny i kodów kreskowych. Oznacza to, że można sprawne zrealizować sprzedaż po prostu zdejmując produkt z półki i wystawiając odpowiedni dokument sprzedaży. Szczególne znaczenie ma to przy sprzedaży bezpośredniej, kiedy to klient jest już na miejscu i czeka aż będzie mógł wyjść z produktem – kompletowanie towarów bywa wówczas stresujące, więc warto sobie je ułatwić i przyspieszyć dzięki uprzedniemu skonfekcjonowaniu produktów. Pozwala to także klientowi na poznanie szczegółów produktu bez konieczności zadawania pytań sprzedawcy – na opakowaniu już są podane dane towaru.

Konfekcja produktów a łatwiejsza promocja

Promowanie produktów na sprzedaż jest łatwiejsze kiedy są one skonfekcjonowane – wówczas poza opakowaniem i kodami dołączane są do nich materiały promocyjne – gratisy, ulotki, podziękowania i tym podobne. To także przyspiesza sprzedaż, bo w momencie złożenia zamówienia przez klienta nie trzeba szukać tych wszystkich dodatków, a po prostu zrealizować sprzedaż. Dzięki temu łatwiej zachować kontrolę nad materiałami promocyjnymi i określeniem kiedy się one kończą, a także nad ilością towaru przygotowanego w ramach akcji promocyjnej – jasno jest określona liczba sztuk i moment, w którym konieczne jest domówienie tego wszystkiego lub przemyślenie nowej akcji promocyjnej.