Blog

Programy wspomagające zarządzaniem magazynem

Programy wspomagające zarządzaniem magazynem

Współczesne magazyny to struktury dość skomplikowane pod względem organizacyjnym, zarządzanie którymi wymaga sporej wiedzy i dużego nakładu pracy. Na szczęście istnieją programy, które znacznie ułatwiają to zadanie. Nazywa się je systemami WMS – warehouse management systems. Co warto wiedzieć na ich temat?

Jakie trudności związane są z zarządzaniem magazynem?

Zarządzanie średnim albo dużym magazynem wiąże się z konkretnymi wyzwaniami i trudnościami. Po pierwsze wymaga zapewnienia właściwego przepływu towaru, tak by w pełni pokryć zapotrzebowanie jego odbiorców. Zapotrzebowanie to oczywiście się zmienia w skali roku, a także z powodów losowych.

Aby utrzymać płynny przepływ, konieczne jest nie tylko sprawne przetwarzanie danych archiwalnych i porównywanie ich z aktualnymi, ale również umiejętność szybkiego reagowania na nieprzewidziane zmiany. Właśnie tutaj wkracza System wms – narzędzie zaprojektowane do zarządzania magazynami.

Jak działają systemy WMS?

Jak działa taki system. Z punktu widzenia użytkownika system zestawia w odpowiedni sposób dane napływające z poszczególnych jego węzłów (różne części magazynu i poszczególne zadania), dzięki czemu kierownictwo o wiele szybciej uzyskuje dane konieczne do podejmowania decyzji.

Z punktu widzenia systemu jego zadaniem jest nieustane i synchroniczne gromadzenie informacji z całego magazynu, z uwzględnieniem różnych aspektów jego pracy. Informacje te są następnie przetwarzane w taki sposób, by efekt był jak najbardziej czytelny i użyteczny dla użytkownika. Można więc powiedzieć, że nadrzędnym zadaniem systemu jest zapewnienie większej efektywności pracy związanej z zarządzaniem, a zatem również większej efektywności pracy całego magazynu.

Co jeszcze warto wiedzieć o systemach WMS?

Często zadawanym pytaniem jest to, jaki system WMS jest najlepszy. Nie ma na nie jednoznacznej i łatwej odpowiedzi. Należy pamiętać, że poszczególne magazyny mogą znacznie się pomiędzy sobą różnić.

Ważne jest również to, czy system taki współpracuje dobrze z systemami ERP. Okazuje się, że nowoczesne systemu WMS jak najbardziej świetnie sprawdzają się w tej roli.