Blog

Samodzielna nauka języka angielskiego – czy warto?

Samodzielna nauka języka angielskiego – czy warto?

Internet wypełniony jest teraz specjalistycznymi stronami internetowymi i różnymi nowoczesnymi platformami, z pomocą których każdy może zacząć samodzielnie uczyć się angielskiego. Kurs angielskiego nie jest już narzędziem niezbędnym do opanowania obcego języka. Ale czy samodzielna nauka ma w ogóle sens?? Czy będzie ona efektywna?

Zalety nauki samodzielnej

Nauka na własną rękę i na własnych warunkach na pewno jest opcją bardzo kuszącą. W tym przypadku każdy może sam zadecydować o tym, jak ona będzie wyglądać – kiedy będzie się odbywać i z jakich ćwiczeń będzie się składać. Samowystarczalny uczeń nie musi do nikogo się dostosowywać i brać pod uwagę godzin zajęć kursów angielskiego, bo planuje lekcje na te dni, w których ma akurat trochę więcej wolnego czasu.

Na pierwszy rzut oka takie lekcje nie są też specjalnie trudne w organizacji. Platform do nauki jest mnóstwo (a często są to platformy darmowe), więc wystarczy je przejrzeć, a następnie wybrać spośród nich jedną stronę, której będzie się trzymać. W teorii to wszystko wygląda łatwo, prosto i przyjemnie.

Wady samodzielnej nauki angielskiego

Teoria to jednak nie to samo co praktyka. A w praktyce zwykle bywa niestety tak, że taka samodzielna nauka angielskiego okazuje się totalnym marnotrawstwem czasu, gdyż nie daje praktycznie żadnych widocznych efektów, nawet jeśli człowiek bardzo cię na nią uprze i będzie starał się dokształcać jak najlepiej tylko potrafi.

Z czego to wynika? Bardzo często niestety ze zwykłego ludzkiego lenistwa, czasem też z obrania niewłaściwej drogi edukacji. Nawet jeśli ktoś będzie siadać dzień w dzień do swoich książek czy platformy na przynajmniej jedną godzinę, nie jest powiedziane, że ten czas zdoła dobrze wykorzystać.

Praktyczne alternatywy

Ten, kto nie chce tracić czasu na dojazdy do szkół, w których odbywa się prawdziwy kurs angielskiego, może jednak skorzystać z ciekawej alternatywy, jaką są kursy językowe online. Odbywają się one zarówno w grupach, jak i są prowadzone indywidualnie. To naprawdę wygodne rozwiązania.

Jeżeli natomiast mimo wszystko chce się kontynuować samodzielną naukę, wypadałoby do niej podejść tak, jak gdyby odbywała się ona z nauczycielem. Poświęcona na nią godzina powinna być wykorzystana w stu procentach. W czasie przeznaczonym na naukę wolno zajmować się wyłącznie nauką.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej.