Blog

Tajemnice druku sublimacyjnego

Tajemnice druku sublimacyjnego

Druk sublimacyjny na tkaninach to metoda druku bijąca w ostatniej dekadzie rekordy popularności. Z czego wynika fenomen tego typu usługi? Umożliwia ona pokrycie nadrukiem niemal każdej tkaniny i materiału a dopasowane do osobistych potrzeb przedmioty takie jak kubki, koszulki czy kurtki to dziś pewnego rodzaju definicja indywidualnego stylu. Zapoznaj się więc z artykułem, by odkryć tajemnice drukowania sublimacyjnego.

Drukowanie sublimacyjne – tajniki techniczne

Druk sublimacyjny to technologia rozwijana od kilkunastu lat. W procesie powstawania takiego druku wyróżniamy kilka faz. Pierwszą z nich jest moment gdy przygotowujemy obrazek bądź napis, który ma się znaleźć na przedmiocie finalnym. Taki pierwowzór (kanwę) przygotowujemy na specjalnym papierze transferowym. Kolejnym krokiem jest położenie przygotowanej kanwy papieru transferowego do specjalnej prasy, która przeniesie go na materiał, na który będzie nadrukowany.

Istotą końcowej fazy jest sublimacja z papieru transferowego, poprzez prasę termotransferową na materiał końcowy. Sublimacja taka jest zjawiskiem fizycznym najprościej tłumaczonym jako przejście z formy stałej od razu w gazową, bez formy płynnej. Dzięki temu cząsteczki nadruku z kanwy papieru transferowego przechodzą jako cząsteczki gazu na nadrukowywaną powierzchnię. Zjawisko jest możliwe dzięki bardzo wysokiej temperaturze panującej w prasie w momencie docisku. W maksymalnym stadium druku jest to nawet 210 stopni Celsjusza.

Sublimacja na koszulkach

Mimo że druk sublimacyjny możliwy jest niemal na każdej powierzchni najczęściej stosuje się go do wykonania wydruków sublimacyjnych na koszulkach. Tkanina znakomicie chłonie cząsteczki farby co zapewnia dużą trwałość nadruku i wytrzymałość na wielokrotne pranie. Oczywiście trwałość jest zróżnicowana w zależności od materiału. Najlepiej farby przyjmują się na poliestrze i wiskozie nieco gorzej na klasycznej bawełnie, która jest materiałem naturalnym przez co ciężej wchłonąć się weń cząsteczkom gazowym. Technologia druku sublimacyjnego jest coraz bardziej rozwojowa a ceny takiej usługi stale spadają, warto więc skorzystać z tego typu procesu technicznego i cieszyć się własnym nadrukiem na koszulce.