Blog

Zrobotyzowane stanowisko spawalnicze – co warto wiedzieć?

Zrobotyzowane stanowisko spawalnicze – co warto wiedzieć?

Spawanie od bardzo wielu lat jest jednym z najważniejszych zastosowań zaawansowanych robotów przemysłowych. W dużej mierze to właśnie dzięki zrobotyzowanym stanowiskom spawalniczym można uzyskać idealne elementy, które spełniają najwyższe wymagania jakościowe.

Gdzie wykorzystywane są zrobotyzowane stanowiska spawalnicze?

Jeszcze kilka lat temu zrobotyzowane stanowiska spawalnicze wykorzystywane były wyłącznie w przemyśle samochodowym. W dużej mierze wynikało to oczywiście z tego, że roboty były bardzo drogie, a ich obsługa nie zaliczała się do najprostszych.

W dzisiejszych czasach sytuacja odwróciła się o 180 stopni, dzięki czemu zrobotyzowane stanowisko spawalnicze wykorzystywane może być przez wielu producentów praktycznie w każdej branży produkcyjnej. Dzięki specjalnemu oprogramowania nowoczesne roboty mogą być wykorzystywane przy wielu technikach spawalniczych. Mowa tutaj między innymi o technice MIG/MAG, TIG albo CMT.

Jak wybrać niezawodnego robota spawalniczego?

Zrobotyzowane stanowisko spawalnicze to najprostszy i najszybszy sposób na zrobotyzowanie i zautomatyzowanie prac spawalniczych. Niestety na rynku jest wiele robotów niskiej klasy, które kuszą jedynie przystępną ceną. Dobry robot musi znacznie przyśpieszyć cykl produkcyjny, dlatego też warto zwrócić szczególną uwagę na szybkość spawania, dokładność i niezawodność.

Wybierając zrobotyzowane stanowisko spawalnicze warto zwrócić uwagę również na układ, który pozwala na bieżąco śledzić spoiny. To właśnie niezawodny układ pozwala wykryć nawet najmniejsze niedokładności spawu, dzięki czemu można poprawić jakość danego produktu. Nie można zapominać również o solidnym oprzyrządowaniu, które wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę.

Na co zwrócić uwagę?

Każde profesjonalne zrobotyzowane stanowisko spawalnicze musi być oczywiście wyposażone w specjalny układ czyszczenia palnika (najlepiej w cyklu automatycznym). Przydać może się również porządny układ do sprawdzania oraz korekcji punktu TCP palnika.

Cela spawalnicza jak powszechnie wiadomo musi działać w trybie automatycznym, dlatego też nie można pozwolić sobie na przestoje w celu przeprowadzenia konserwacji palnika. Nawet niewielka kolizja palnika może znacząco zredukować wydajność. Warto postawić na firmy, które zapewniają również serwis i dostęp do tanich części zamiennych oraz wysokiej jakości materiałów eksploatacyjnych.